Banki skutecznie wynegocjowały sobie gwarancje, które wesprą je w udzielaniu kredytów w programie „Czyste powietrze" (PCP), gdy wreszcie uda się uruchomić współpracę sektora bankowego z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy tym wartym 103 mld zł programie.
Do Sejmu trafiła pod koniec sierpnia nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje stworzenie gwarancji bankowych, które mają zostać uruchomione dzięki współpracy NFOŚiGW z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita" w funduszu, prace nad ustawą powinny się zakończyć w najbliższych miesiącach, co pozwoli BGK na stworzenie funduszu gwarancyjnego wspierającego akcję kredytową dla „Czystego powietrza".
Na włączenie banków do pomocy konsumentom przy składaniu wniosków o dotację i kredyt przyjdzie jeszcze poczekać kilka miesięcy, choć współpraca miała ruszyć we wrześniu. – Strony zadeklarowały, że będą dokładać wszelkich starań, aby uruchomić kredyty połączone z dotacją z programu „Czyste powietrze" jeszcze jesienią tego roku – informuje NFOŚiGW. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej", dołączenie sześciu pierwszych banków opóźni się o co najmniej kwartał, a według innych szacunków nawet pół roku. Tyle mogą trwać prace nad dostosowaniem systemów IT wojewódzkich oddziałów NFOŚiGW, by mogły współpracować z sektorem bankowym. Fundusz informuje, że do programu chcą dołączyć banki spółdzielcze.
Fundusz deklaruje jednak, że dotychczasowe prace z bankami pozwoliły na dalsze uproszczenia wniosku o dofinansowanie i zakreślenie zakresu koniecznych zmian w systemach IT, a obecnie trwają wdrożenia we wszystkich instytucjach.