RPP podjęła decyzję o stopach procentowych. Ważne posiedzenie Rady

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Od wznowienia cyklu podwyżek RPP odwodzą nowe prognozy NBP, wedle których inflacja w najbliższych latach będzie nieco niższa, niż się dotąd wydawało. Ale powrót inflacji do celu NBP, tj. 2,5 proc., się nie przybliżył.

Aktualizacja: 08.03.2023 16:49 Publikacja: 08.03.2023 15:34

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Stopa referencyjna NBP od września 2022 r. wynosi 6,75 proc. W marcu, już szósty raz z rzędu, RPP tej stopy nie zmieniła, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów.

„Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP” – napisała Rada w komunikacie, odnosząc się do tego, że między październikiem 2021 r. a wrześniem 2022 r. podwyższyła stopę referencyjną NBP o 6,65 pkt proc., najbardziej w historii.

Czytaj więcej

Adam Glapiński: Obecnie jest za wcześnie na obniżki stóp

Jednocześnie RPP podkreśla, że jej dalsze decyzje będą uzależnione od „napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”. To oznacza, że cykl podwyżek stóp procentowych wciąż nie jest zakończony, tylko przerwany.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że marcowe posiedzenie RPP może być dla tego gremium okazją, aby formalnie cykl zacieśniania polityki pieniężnej zakończyć. Od tego czasu zmieniły się jednak okoliczności zewnętrzne. Główne banki centralne sygnalizują dużą determinację w walce z inflacją, co przesunęło w górę oczekiwany na rynkach finansowych docelowy poziom stóp procentowych w USA i strefie euro. Ogłoszenie końca cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce mogłoby w takich warunkach doprowadzić do osłabienia złotego.

Jednocześnie od wznowienia cyklu podwyżek stóp procentowych RPP odwodzić mogą nowe prognozy Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP (tzw. projekcja NBP). Członkowie Rady zapoznali się z nimi na marcowym posiedzeniu, a ich zarys znalazł się w środowym komunikacie RPP.

Według analityków NBP, w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu inflacja zwolni z 14,4 proc. w 2022 r. do 11,9 proc. w br., 5,7 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r. Poprzednia projekcja, z listopada ub.r., wskazywała, że w br. inflacja wyniesie 13,2 proc., a następnie 5,9 proc. i 3,5 proc. Szczegóły tych prognoz NBP przedstawi dopiero w przyszłym tygodniu, ale zarys sugeruje, że choć inflacja w najbliższych kwartałach będzie niższa niż się wcześniej wydawało, to do celu banku centralnego (2,5 proc.) i tak wróci dopiero pod koniec 2025 r.

Nieco szybsza dezinflacja ma, paradoksalnie, iść w parze z minimalnie łagodniejszym spowolnieniem w polskiej gospodarce. Analitycy z NBP oceniają obecnie, że PKB Polski w br. zwiększy się najprawdopodobniej o 0,9 proc., po 4,9 proc. w 2022 r., a w kolejnych dwóch latach o 2,1 i 3,2 proc. Listopadowe prognozy sugerowały, że w tym roku PKB zwiększy się o 0,7 proc., a następnie o 2,1 i 3,1 proc.

Banki
Mniejszy włoski bank z problemami chce przejąć większy
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Banki
Nawet frankowicze w sądach dostają ofertę ugody. Czy to atrakcyjna propozycja?
Banki
Ranking satysfakcji klientów banków. Wyłonił się nowy lider
Banki
Czy i dlaczego banki nie lubią gotówki?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku