Senat wybrał nowych członków RPP

Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk będą reprezentować Senat już na najbliższym posiedzeniu RPP na początku lutego. Wskazała ich opozycja.

Publikacja: 13.01.2022 21:00

Senat wybrał nowych członków RPP

Foto: Bloomberg

W środę późnym wieczorem Senat głosował nad wyborem swoich przedstawicieli do Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydował, że w RPP będą go reprezentować Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk. Ich kandydatury wskazała opozycja, która w izbie wyższej parlamentu dysponuje większością głosów. Kotecki i Litwiniuk zastąpią obecnych członków RPP Jerzego Kropiwnickiego i Eugeniusza Gatnara, wskazanych przez koalicję rządzącą. Ich kadencja wygasa 25 stycznia.

Ludwik Kotecki to wiceminister finansów i główny ekonomista tego resortu w czasach rządów PO–PSL. Do listopada 2016 r. był dyrektorem wykonawczym w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Jego kandydaturę do RPP zgłosiła KO. Z kolei PSL przeforsowało kandydaturę doktora nauk prawnych Przemysława Litwiniuka, który m.in. w latach 2007–2008 był doradcą i szefem gabinetu politycznego ministra rolnictwa, a w latach 2014–2018 przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubuskiego.

W listopadzie wygaśnie kadencja Rafała Sury, trzeciego przedstawiciela Senatu w RPP, który zasiada w niej z rekomendacji PiS. Jest on jednak rekomendowany na stanowisko sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Na jego miejsce większość senacka ma już kandydatkę – to prof. dr hab. Joanna Tyrowicz, zgłoszona przez Polskę 2050. Prof. Tyrowicz jest ekonomistką, współzałożycielką ośrodka badawczego GRAPE, pracuje na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007–2017 była analitykiem rynku pracy w Narodowym Banku Polskim.

Ekonomiści, z którymi rozmawialiśmy, chwalili kandydatury Tyrowicz i Koteckiego. Przekonywali, że to dobry, merytoryczny wybór, który znacząco wzmocni władze monetarne. Czeka ich jednak trudne zadanie przekonania pozostałych członków Rady do zmiany podejścia do problemu inflacji, a także walka o odbudowanie wiarygodności RPP i banku centralnego. O Litwiniuku wypowiadali się wstrzemięźliwie, zastrzegając, że niewiele o nim wiedzą.

W skład RPP wchodzi dziewięciu członków – po trzech zgłoszonych przez Sejm, Senat i prezydenta – i prezes NBP jako jej przewodniczący. Trójka przedstawicieli Senatu wybranych z ramienia opozycji nie zmieni więc zasadniczo rozkładu sił w Radzie. Nadal przewagę będą mieli członkowie wybrani przez koalicję rządzącą. W Sejmie wskazała ona już dwójkę swoich kandydatów na nowych członków RPP w miejsce osób, których kadencja dobiega końca. To Wiesław Janczyk, poseł PiS, szef sejmowej Komisji Finansów, absolwent filologii polskiej na UJ i studiów podyplomowych z rachunkowości i zarządzania finansami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, oraz Elżbieta Ostrowska, ekonomistka, profesor UG.

– Pamiętając, że RPP jest ciałem kolegialnym, które odpowiada za stabilność cen, wartość waluty, naszego złotego, wydaje się, że potrzebna jest w niej szeroka dyskusja nad zmianą podejścia do problemu inflacji w Polsce. Prognozy przewidują, że inflacja utrzyma się na poziomie znacząco wyższym niż górna granica odchyleń od celu inflacyjnego, czyli powyżej 3,5 proc., przez następne dwa lata. To za dużo i za długo – podkreślał niedawno w rozmowie z „Rz" Ludwik Kotecki.

Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Banki
Zmiana warty w ING Banku Śląskim. Kto zastąpi prezesa Bartkiewicza?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Santander Bank Polska jednak na sprzedaż. Kto i za ile chce go kupić
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne