Związki zawodowe nie zablokują uchylenia regulaminu płac
Pracodawca, który jednostronnie ustalił regulamin wynagradzania, może go uchylić – mimo braku zgody działających u niego organizacji związkowych na wprowadzenie nowego regulaminu – gdy zmiana zasad wynagradzania pracowników jest uzasadniona potrzebą radykalnego obniżenia kosztów działania przedsiębiorstwa z uwagi na grożącą upadłość.
Rozwiązanie umowy o pracę: po roku konieczna jest ponowna konsultacja ze związkiem
Nawet przy założeniu, że przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zachowały aktualność, po upływie 12 miesięcy pracodawca musi raz jeszcze uzgodnić ze związkami zawodowymi zamiar rozwiązania umowy o pracę. Nadmierny upływ czasu może również oznaczać konieczność ponowienia wystąpienia przez niego do organizacji związkowej o informacje w przedmiocie korzystania z obrony przez pracownika.
Obroty przedsiębiorstwa a kwestia podlegania ubezpieczeniu społecznemu pracowników delegowanych - wyrok SN
Jeżeli przedsiębiorca normalnie zatrudnia znaczną liczbę wszystkich pracowników w Polsce oraz w znacznej proporcji realizuje typowe krajowe umowy inwestycyjne lub handlowe w porównaniu do kontraktów zagranicznych, to pracownicy delegowani do pracy u pracodawców użytkowników w innym państwie Unii Europejskiej powinni podlegać polskiemu ustawodawstwu ubezpieczeń społecznych, choćby obrót pracodawcy tymczasowego ze znaczącej ilościowo normalnej działalności krajowej był niższy niż 25 proc. obrotów.
Przejście z etatu na działalność nie musi oznaczać omijania przepisów
Świadczenie usług na rzecz tylko jednego podmiotu, czy też realizowanie identycznych czynności, w zbieżnych warunkach co wcześniej w ramach umowy o pracę, nie daje samo w sobie podstaw do twierdzenia, że w rzeczywistości nie prowadzi się działalności gospodarczej. Podważenie tytułu ubezpieczenia z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie jest dopuszczalne jedynie przez uznanie, że ubezpieczony świadczył pracę w warunkach zatrudnienia pracowniczego.