Florencja - miasto Medyceuszy i sztuki. Co warto odwiedzić?
Współczesna Florencja, stolica Toskanii we Włoszech, ma ok. 380 tys. mieszkańców. Ale każdego dnia do tej mekki sztuki przybywają dziesiątki tysięcy turystów, aby na własne oczy zobaczyć tutejsze klejnoty architektury, malarstwa i rzeźby. Są tu arcydzieła Brunelleschiego, Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Rafaela, Sandro Botticellego, Donatella i wielu innych geniuszy – nie tylko z czasów włoskiego renesansu.
Bolonia: kolebka współczesnych uniwersytetów
Położona na północy Włoch stolica regionu Emilia-Romania szczyci się posiadaniem najstarszej w Europie uczelni wyższej. Wyróżnia się także niezwykłą Starówką, strzelistymi wieżami i kilometrami arkad, które dają schronienie od słońca i deszczu.
Lee Miller: od modelki do fotoreporterki wojennej
Tym, co wyróżnia „Lee. Na własne oczy” w reż. Ellen Kuras, są doskonałe kadry i poruszająca do głębi postać głównej bohaterki. Jak to osiągnięto? Mająca polskie korzenie Kuras, uznana w hollywoodzkim środowisku filmowym operatorka, tym razem odpowiadająca za reżyserię, zdjęcia do filmu powierzyła Pawłowi Edelmanowi, a do roli Lee Miller zaprosiła oscarową Kate Winslet.
„Guernica”: antywojenny manifest Pabla Picassa
8 kwietnia minęło 51 lat od śmierci Pabla Picassa, współtwórcy i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kubizmu w XX-wiecznej sztuce. Choć Picasso od 1904 r. mieszkał we Francji, to w swojej twórczości bezpośrednio odnosił się do rodzimej Hiszpanii – do jej tradycji, ale też bieżących wydarzeń, czego najlepszym przykładem jest „Guernica”.
Tadeusz Sendzimir: polski Edison metalurgii
Pierwszym wyjątkowym osiągnięciem inżyniera Tadeusza Sendzimira było zrewolucjonizowanie w latach 30. XX w. technologii obróbki stali. Ale temu rodowitemu lwowianinowi świat przemysłu zawdzięcza znacznie więcej.