Reklama
Rozwiń

Joanna Litwińska

Oddelegowanie pracowników z podatkiem u źródła czy bez

Zdaniem fiskusa oddelegowanie personelu może być podobne do usług doradczych, zarządzania oraz rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu. Dlatego od wypłat za nabycie takich świadczeń należy zapłacić zryczałtowany podatek.

Amortyzacja w CIT: kiedy VAT powiększa wartość początkową środków trwałych

Gdy przedsiębiorca nie odliczał podatku naliczonego, gdyż błędnie uznał, że nie ma takiego prawa i jednocześnie zwiększył wartość początkową składnika majątku, musi skorygować odpisy w okresach, w których zostały one zawyżone.

Amortyzacja: kiedy środek trwały jest kompletny i zdatny do używania

Składnik majątku może być amortyzowany, jeżeli jest wyposażony we wszystkie elementy konstrukcyjnie umożliwiające jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, a podatnik ma prawo do jego faktycznego i prawnego użytkowania.

W PIT-11 wykazuje się tylko kwoty faktycznie pobrane, a nie należne

Jeżeli pracodawca nie wpłacił do urzędu zaliczki na podatek dochodowy pracownika, musi to zrobić po wykryciu błędu. Dane dotyczące wysokości zaliczek pobranych w poprzednich latach nie podlegają jednak sprostowaniu w korygowanych przez płatnika informacjach PIT-11.

Wydatki z tytułu bezpodstawnej kary umownej a koszty podatkowe

Wydatki z tytułu kary umownej nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych mimo braku nieprawidłowości w wykonaniu umowy.

Ubezpieczenie GAP w kosztach firmy

Wydatek na ubezpieczenia utraty wartości samochodu osobowego może zostać w całości rozliczony przez przedsiębiorcę w jego rachunku podatkowym jako koszt pośredni.

CIT: rozliczenie wydatków na wytworzenie środka trwałego

Do kosztów wytworzenia maszyn i urządzeń we własnym zakresie zalicza się wydatki związane bezpośrednio z realizacją inwestycji. Te, które dotyczą całokształtu działalności firmy, odnosi się w koszty w dacie ich faktycznego poniesienia.

Likwidowana spółka rozlicza się ze wspólnikami i z fiskusem

Zakończenie działalności przez firmę wiąże się z podziałem jej majątku między udziałowców bądź akcjonariuszy. Otrzymane przez nich pieniądze lub rzeczy są przychodem z udziału w zyskach osób prawnych obciążonym 19-proc. ryczałtem.

Likwidacja lub upadłość spółki: Dwa zeznania CIT albo nawet więcej

Postawienie jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenie upadłości oznacza konieczność zamknięcia jej ksiąg i następnie ich otwarcia. Oznacza to, że spółka musi dwukrotnie złożyć CIT-8 za dany rok.

Akcje społecznościowe spółki a koszt uzyskania przychodów

Spółka ponosząca wydatki na promocję swoich działań, uwzględniających zarówno cele biznesowe, jak i potrzeby dobroczynne, publiczne czy pomocowe, co do zasady może zaliczyć je do kosztów podatkowych.