Leszek Lewandowicz

Obowiązkowy KSeF nie jest dostosowany do specyfiki samorządów

Podatnicy czekają na ostateczną wersję KSeF, który ma być obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. Czasu na jego wdrożenie jest coraz mniej, a zastrzeżeń zgłaszanych do proponowanych rozwiązań – w tym dla jednostek samorządu terytorialnego – wiele.

Odroczenie KSeF otwiera nowe możliwości

Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania to szansa, by temu projektowi nadać kształt uwzględniający nie tylko słuszny interes fiskusa, ale też oczekiwania przedsiębiorców, że KSeF – oprócz wydatków i dodatkowych obowiązków – przyniesie im faktyczne korzyści płynące z cyfryzacji faktur.

Co dalej z obowiązkowym KSeF?

Termin wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur zbliża się szybkimi krokami. Zostało niewiele czasu na wdrożenie do 1 lipca 2024 r. nowych obowiązków.

W przepisach podatkowych nie wolno zastawiać pułapek na podatnika

Gwarancyjny – dla podatnika – charakter przepisów podatkowych oznacza, że zastosowanie się do obowiązujących ustaw podatkowych, nawet niezgodnych z prawem unijnym, nie może powodować dla niego negatywnych konsekwencji.

Co to jest „wartość transakcji”

Trwa poprawianie Polskiego Ładu. Jedną ze zmian miało być obniżenie kwoty, do której można regulować należności gotówką zarówno w transakcjach B2B (przedsiębiorca – przedsiębiorca), jak i B2C (przedsiębiorca – konsument).

Obliczenie prewspółczynnika – ciąg dalszy problemów praktycznych

Podatnik z ostrożności zwykle stosuje metodę mniej dla siebie korzystną, ale zdecydowanie bezpieczniejszą. Biorąc pod uwagę sposób działania dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ostrożne podejście jest w pełni uzasadnione.

Praktyczne problemy z obliczeniem proporcji

Przepisy, dotyczące stosowania tzw. prewspółczynnika przy częściowym odliczaniu podatku naliczonego, obowiązują od 2016 r., ale ich interpretacja nadal jest przedmiotem sporów z organami podatkowymi.

Zeznanie roczne i sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowych w 2020 r.

Od kilku lat zmiany w przepisach zmierzają do narzucenia, w jak najszerszym zakresie, wymogu elektronicznego kontaktu z instytucjami państwowymi, zwłaszcza przy rozliczaniu należności publicznoprawnych. Wywiązanie się z obowiązków, popartych drakońskimi karami, stwarza problemy dla coraz większej grupy osób i podmiotów.

Agenci turystyczni – touroperatorzy: spór o korektę rozliczeń

Problem stosowania stawki VAT w wysokości 0 proc. do wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu usług sprzedaży imprez turystycznych, świadczonych w imieniu i na rzecz touroperatorów, które odbywają się poza terytorium Unii Europejskiej został zasygnalizowany w artykule „Agenci turystyczni – touroperatorzy: spór o korektę rozliczeń" („Rzeczpospolita" z 11 września 2019 r.).

Touroperatorzy i agenci turystyczni - dylematy korekty rozliczenia VAT

Samo wystawienie faktury korygującej nieprawidłową stawkę podatku nie powinno budzić wątpliwości, ale rysuje się spór pomiędzy agentami a touroperatorami dotyczący podstawy opodatkowania - jedna ze stron może stracić możliwość odliczania VAT w wysokości 23 procent