Rafał Krawczyk

Rafał Krawczyk

Sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Czy pracodawca może wybrać sąd do rozpatrywania jego spraw?

W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?

Jak liczyć termin przedawnienia odszkodowania za stosowanie dyskryminacji?

Wszystkie roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat. Ale w przypadku niektórych z tych roszczeń termin przedawnienia może zacząć biec już po ustaniu stosunku pracy.

Urlop wypoczynkowy i ekwiwalent przedawniają się w różnym czasie

Jeśli urlop nie przedawni się do dnia rozwiązania stosunku pracy, przekształca się w ekwiwalent pieniężny. Jak w takiej sytuacji liczyć bieg terminu przedawnienia prawa do ekwiwalentu?

Jakie opłaty od pism procesowych w sprawach z prawa pracy?

Ostatnie zmiany dotyczące kosztów sądowych, a ściślej rzecz biorąc opłat w sprawach pracowniczych, miały miejsce przeszło rok temu – we wrześniu 2023 r. Jak kształtują się te koszty dla pracodawcy?

Kiedy nie przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy?

Dni wolne na poszukiwanie pracy nie mają charakteru urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z rodzajów zwolnień celowych. Nie każdy rozstający się z firmą może z niego skorzystać.

Nie tak łatwo wznowić postępowanie na podstawie nowych dowodów

Pracownik był dyscyplinarnie zwolniony z pracy z zarzutem zdemolowania pomieszczenia należącego do pracodawcy. Sprawcą był ktoś inny, a całe zdarzenie nagrano. Dowód w postaci filmu nie został jednak wykorzystany w pierwotnym procesie. Czy stanowi to podstawę do wznowienia postępowania?

Kiedy pracodawca nie zapłaci kosztów sądowych?

Przedsiębiorca ma małe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w procesie z pracownikiem. Sąd przychyli się do tej prośby wyjątkowo, po zbadaniu sytuacji finansowej.

Ustalenie stosunku pracy. Jakie uprawnienia ma PIP? Kiedy sąd przekwalifikuje zlecenie w etat?

Zarówno zleceniobiorca, jak i inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak w takiej sytuacji może się bronić zleceniodawca?

Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?

Pracownik poświadcza podpisem, że zapoznał się z zasadami bezpiecznego wykonywania pracy. Czy to wystarczający dowód, że szkolenie było prawidłowe, jeśli pracownik dozna wypadku przy pracy?

Rafał Krawczyk: Wizja sądu w wersji cyfrowej potrzebna od zaraz

Jedyną szansą na udrożnienie szeroko rozumianej cywilnej części sądownictwa jest pełna elektronizacja postępowań.