Rafał Krawczyk

Rafał Krawczyk

Sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

Pracodawca pozwany przez pracownika musi się liczyć z wydatkami

Nawet jeżeli to pracownik zainicjował proces, szef może zapłacić m.in. zaliczkę na koszty przeprowadzenia dowodów czy innych czynności, a także opłaty kancelaryjne.

Czy zakaz konkurencji może dotyczyć także umowy zlecenia?

Firmy zabezpieczają się, wprowadzając do umów zapisy o zakazie konkurencji. Czy to dopuszczalne? Jak określić wysokość kary za jego złamanie?

Czy wyrok karny wpływa na spór w sądzie pracy?

Potwierdzenie wyrokiem karnym popełnienia przestępstwa przez pracownika może znacznie ułatwić firmie proces przed sądem pracy. Które wyroki sądu karnego i w jakim zakresie musi uwzględnić sąd pracy?

Powierzenie mienia. Jakie błędy popełniają pracodawcy?

W sprawie o odszkodowanie za mienie powierzone pracownik może kwestionować ważność umowy o odpowiedzialności materialnej, prawidłowość powierzenia mu mienia czy rzetelność inwentaryzacji. Jak uniknąć popełnianych błędów i nie ryzykować przegranej w sądzie?

Szkoda w mieniu pracodawcy. Kto dowodzi w procesie?

Pracownik może wyrządzić szkodę pracodawcy z winy umyślnej lub nieumyślnej. Jakie to ma znaczenie, jeśli chodzi o wysokość roszczenia? Czy rodzaj winy wpływa na rozkład ciężaru dowodu w sprawie?

Czy firma może odmówić pobierania składek dla związku zawodowego?

Aby wniosek organizacji związkowej o pobór składek był dla pracodawcy wiążący, muszą być spełnione określone warunki. Na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na roszczenia związków ani pracowników?

Czy za wyjazd podczas L4 pracownikowi grozi dyscyplinarka?

Zwolnienie dyscyplinarne uzasadnia ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Czy za takie naruszenie można uznać przebywanie w czasie zwolnienia lekarskiego poza miejscem zamieszkania?

Czy pracodawca może wybrać sąd do rozpatrywania jego spraw?

W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy obowiązuje szczególna i wyczerpująca regulacja właściwości miejscowej sądu. Czy wyłącza to możliwość własnych ustaleń pracodawcy?

Jak liczyć termin przedawnienia odszkodowania za stosowanie dyskryminacji?

Wszystkie roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat. Ale w przypadku niektórych z tych roszczeń termin przedawnienia może zacząć biec już po ustaniu stosunku pracy.

Urlop wypoczynkowy i ekwiwalent przedawniają się w różnym czasie

Jeśli urlop nie przedawni się do dnia rozwiązania stosunku pracy, przekształca się w ekwiwalent pieniężny. Jak w takiej sytuacji liczyć bieg terminu przedawnienia prawa do ekwiwalentu?