Robert Krasnodębski

Robert Krasnodębski

Poza wyjątkami następca korzysta z wcześniejszych przywilejów

Sukcesja podatkowa ma co do zasady charakter uniwersalny, tj. nabywca wstępuje w ogół praw i obowiązków podatkowych poprzednika.

To, co zrobi podatnik, nie może usprawiedliwiać błędu urzędnika

Tylko właściwie doręczona decyzja może być przedmiotem kolejnych postępowań administracyjnych i weryfikujących je postępowań sądowych.

Niejasny wyjątek od zasady trzeba stosować bardzo ostrożnie

Przesłanka rażącego naruszenia prawa, jakiego dopuścił się fiskus przy wydaniu decyzji, znajduje się w katalogu sytuacji, w których stwierdza się jej nieważność.

Fiskus nie może zawężać wykładni norm dotyczących interpretacji

W pojęciu „przepisy prawa podatkowego” mieszczą się te, które nakładają określone obowiązki, za niedopełnienie których grozi odpowiedzialność finansowa lub karna.

Przy doręczaniu korespondencji nie można chodzić na skróty

Tylko właściwe doręczenie osobie uprawnionej do odbioru wywołać może przewidziany przez prawo skutek procesowy.

Konstrukcje prawa cywilnego nierzadko mają istotny wpływ na interpretację podatków

Skupianie się wyłącznie na jednym przepisie może wypaczyć proces stosowania prawa, a tym samym końcowy jego rezultat.

Podatek u źródła - weryfikacja czu usługa jest podobna do tych z przepisów nie może opierać się na intuicji i losowości

Podejmowane przez organy i sądy próby ustalenia czy dana usługa jest podobna do wymienionych w przepisach nie tworzą jednoznacznych wskazówek. Płatnik musi więc kwalifikować swoje płatności w sposób dość intuicyjny i losowy.

Wypłata dywidendy rzeczowej

Negatywny wpływ pandemii COVID-19 na płynność finansową spółek w wielu branżach jest oczywisty. Konieczność realizacji zobowiązań wobec innych podmiotów może rodzić fundamentalne pytania i problemy związane ze znalezieniem źródła ich finansowania. Dotyczy to także zobowiązań wobec udziałowców (akcjonariuszy). W przypadku braku odpowiednich środków pieniężnych i wobec podtrzymania chęci podziału i wypłaty zysku przez akcjonariuszy alternatywą dla uzyskiwania kosztownego finansowania zewnętrznego dla wypłaty dywidendy pieniężnej (np. kredytu) jest wypłata dywidendy rzeczowej.

Kontrola uprzednia w miejsce kontroli następczej

Po wprowadzeniu, obowiązującego efektywnie od lipca tego roku, nowego modelu rozliczania podatku dochodowego pobieranego „u źródła" przez płatników od szeregu rodzaju wynagrodzeń wypłacanych zagranicznym kontrahentom, warto zadać pytanie o poziom tolerancji i cierpliwości jakim wykazać się muszą nie tylko zagraniczne podmioty osiągające dochody na terytorium Polski, ale przede wszystkim polscy przedsiębiorcy zmuszeni do pełnienia roli płatników podatku dochodowego.

Fiskus częściej wskazuje świadczenia o podobnym charakterze

Organy coraz śmielej kwalifikują różnego rodzaju płatności jako wynikające ze „świadczeń o podobnym charakterze". Taka kwalifikacja nie pomaga przedsiębiorcom w wypełnianiu przez nich obowiązków płatnika.