Reklama
Rozwiń

Patryk Białas

Społecznicy o transformacji sprawiedliwej dla Śląska

E-book „Śląskie dla klimatu” to sprawiedliwa transformacja widziana oczyma mieszkańców regionu.

Pakt klimatyczny z Glasgow trampoliną do działań

Społeczność międzynarodowa posunęła się do przodu w kierunku rozwiązania kryzysu klimatycznego i ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C.

Antysmogowa ostatnia prosta

Zaledwie cztery miesiące zostały do wejścia w życie uchwały antysmogowej, a tymczasem w Katowicach tysiące kopciuchów szykują się na sezon - pisze Patryk Białas, lider stowarzyszenia BoMiasto, radny Katowic.

Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka

Społecznicy wysłali do Marszałka Województwa Śląskiego apel o działania w sprawie zabezpieczenia środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 22 organizacje obywatelskie, wspierane przez samorządy Rybnika, Jastrzębia Zdroju i Bytomia domagają się zdecydowanej reakcji władz województwa i podania do publicznej wiadomości listy miast, które ostatecznie będą mogły skorzystać z unijnych dotacji.

Bilet na Titanica

Czytając parafowane porozumienie z górnikami, mam nieodparte wrażenie, że mieszkańcy Śląska dostali bilet na pokład „największego cudu techniki” zmierzającego w kierunku góry lodowej. Katastrofa polskiego górnictwa jest pewna. Ale jest jeszcze szansa, aby doprowadzić region bezpiecznie do portu. Pytanie, czy premier polskiego rządu, poseł ze Ślaska, chce sprawiedliwej transformacji województwa śląskiego – pisze Patryk Białas, lider stowarzyszenia BoMiasto, radny Katowic.

Pół miliona kopciuchów truje na Śląsku. Aktywiści poganiają marszałka

Na Śląsku wciąż dymi ponad 500 tysięcy przestarzałych kotłów, a czas na wymianę znacznej ich części upłynie za 9 miesięcy. Aktywiści ekologiczni nie mają wątpliwości: w takim tempie nie zdążymy! 29 marca do Urzędu Marszałkowskiego trafiła petycja podpisana przez największe organizacje zajmujące się jakością powietrza. „Realizacja uchwały antysmogowej posunęła się przez ostatnie 3 lata do przodu, ale był to ruch ociężały, mało ambitny podczas gdy co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 46 tysięcy osób z powodu smogu” – czytamy w dokumencie.

Czas ucieka, przyszłość czeka!

Zamiast urządzać polityczne awantury o „pieniądze za praworządność”, potrzebujemy dziś rozmowy o przyszłości – pisze Patryk Białas.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest szansą dla regionów górniczych

Szybsze odejście od węgla daje szanse na rozwój regionu i lepszą prace dla pracowników kopalń

Los przyszłych pokoleń leży na talerzu

Przemysłowa produkcja mięsa prowadzi świat ku klimatycznej katastrofie – pisze szef stowarzyszenia BoMiasto.

List otwarty do Premiera RP w sprawie odejścia od węgla

Ponad 40 osób i organizacji podpisało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagając się wyznaczenia daty odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce oraz zadeklarowania wdrożenia neutralności klimatycznej, tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE. Wśród sygnatariuszy są  ekolodzy, naukowcy i samorządowcy z całego kraju.