Reklama
Rozwiń

Beata Kocięcka

Beata Kocięcka

autorka jest specjalistą w zakresie nadzoru właścicielskiego w jednostkach samorządu terytorialnego

Najważniejsze uprawnienia członków zarządu spółki komunalnej

Najważniejszym uprawnieniem – z którego często członkowie zarządu spółki nie zdają sobie sprawy – jest prawo do zwoływania zgromadzeń wspólników. Kolejnym uprawnieniem zarządu, rzadko wykorzystywanym w spółkach z udziałem jst, jest możliwość wnioskowania o zwołanie posiedzenia rady nadzorczej.

Kto może zwołać posiedzenie rady nadzorczej?

Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.

Zarząd w spółce komunalnej. Kto go zwołuje i jak działa?

Wprowadzenie regulaminu zarządu pozwala na jednoznaczne określenie zasad jego działania, sposobu zwoływania posiedzeń i podejmowania uchwał oraz dokumentowania tych czynności.

Jaka jest siła rady nadzorczej w gminnej spółce?

W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.

Umocowanie członków zarządu spółki komunalnej do działania

Tylko zarząd jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania w ramach wszystkich czynności sądowych i pozasądowych. Wykonując swoje obowiązki, musi dołożyć szczególnej staranności i dochować lojalności wobec spółki.

Rada nadzorcza w gminnej spółce – o czym należy pamiętać

Szerokie uprawnienia rady nadzorczej sprawiają, że powołanie jej członków powinno nastąpić w sposób prawidłowy, zgodny z przepisami prawa. Wadliwe powołanie może mieć daleko idące konsekwencje. Warto w tej kwestii być skrupulatnym.

Beata Kocięcka: Czy fotel prezesa w spółce komunalnej to dobrze płatna synekura?

Rząd proponuje utrzymanie w 2025 r. obowiązującej od siedmiu lat „zamrażarki” w odniesieniu do wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej spółek komunalnych. W efekcie w tych najmniejszych zarobki mogą spaść poniżej płacy minimalnej.