Małgorzata Perchel-Ducka

Współpraca sygnalistów ze związkami zawodowymi?

Ustawa o ochronie sygnalistów zobowiązuje do współpracy ze związkami zawodowymi. Co konkretnie firma musi ustalić z partnerem społecznym, z kim dokładnie, jak i kiedy? Jakie wymogi formalne trzeba spełnić? Co się stanie, jeśli firma nie zrealizuje ustawowych obowiązków?

Sygnaliści. Co musi zawierać informacja zwrotna?

Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?

Sygnaliści. Zgłoszenia i działania następcze – kto i co powinien zrobić?

Czy do przyjmowania zgłoszeń o naruszeniach prawa może być uprawniony ten sam podmiot, który ma prowadzić działania następcze? Czy każde zgłoszenie trzeba rozpatrzyć? Jak przyjmować zgłoszenia i prowadzić działania następcze?

Sygnaliści. Jak prowadzić postępowania wyjaśniające w praktyce?

Jaki cel mają postępowania wyjaśniające? Jak ustalić, co wydarzyło się w sprawie? W jaki sposób przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w zw. z otrzymanym zgłoszeniem, żeby spełnić wymogi z ustawy o ochronie sygnalistów? A co z postępowaniami w sprawie mobbingu lub dyskryminacji? O czym pamiętać przygotowując raport z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego?

Czy ochrona przysługuje, gdy sygnalista dokonał zgłoszenia w złej wierze?

Co oznacza, że sygnalista ma „uzasadnione podejrzenie”, że zgłasza lub ujawnia prawdziwą informację o naruszeniach prawa? Kiedy nie korzysta z ochrony, nawet jeśli dokona zgłoszenia lub ujawnienia? Do kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Czy sygnalista może zostać pozbawiony wolności, jeśli dokona zgłoszenia w złej wierze?

Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?

Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów? Co, jeśli w procedurze zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa nie zostanie wyłączone rozpatrywanie zgłoszeń anonimowych? Jak zapewnić anonimowość zgłoszeń?

Czy firma może zwolnić pracownicę pierwszego dnia po „macierzyńskim”? Analiza

Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?