Tetiana Startseva

Polsko-ukraińska współpraca może wpływać na ceny transferowe

Regulacje dotyczące cen transferowych w Polsce i w Ukrainie opierają się na tych samych międzynarodowych źródłach. Lokalne przepisy dotyczące cen transferowych w obu krajach znacząco się jednak różnią.

Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zwiększenie polskiego eksportu. Coraz więcej polskich firm rozważa rozszerzenie wymiany handlowej z Ukrainą. Jakie formalności powinni wziąć pod uwagę?

Zamówienia publiczne w Ukrainie także dla polskich przedsiębiorców

Udział w ukraińskich zamówieniach publicznych, w tym w przetargach, pozwala polskim firmom zwiększyć obecność na ukraińskim rynku i przyczynia się do rozwoju kluczowych projektów o strategicznym znaczeniu dla Ukrainy.

Dywidenda z Ukrainy – rozliczenie CIT

Zakładając spółkę za granicą (w Ukrainie), polskie firmy dążą do osiągania zysku, w tym dywidendy. Może ona być opodatkowana podatkiem u źródła w kraju, z którego jest wypłacana (w Ukrainie) albo w kraju siedziby jej odbiorcy, czyli w Polsce.

Kiedy powstaje zakład podatkowy w Ukrainie

Polski przedsiębiorca co do zasady jest opodatkowany w Polsce od całości swoich dochodów. Jeżeli jednak prowadzi w Ukrainie zagraniczny zakład, to osiągane na jej terytorium dochody mogą podlegać opodatkowaniu w Ukrainie.

Pośrednik handlowy w Ukrainie – aspekty podatkowe

Wejście na rynek ukraiński może być realizowane w różnych formach. Jedną z nich jest pośrednictwo handlowe. Ta forma jest często stosowana, ponieważ nie wymaga znaczących nakładów.

Współpraca i inwestycje w Ukrainie: możliwości dla polskiego biznesu

Współpraca z ukraińskimi firmami oznacza dla polskich przedsiębiorców możliwość rozwoju i zbudowania związków gospodarczych, które po zakończeniu wojny będzie można rozwijać z korzyścią dla obu stron tej współpracy.