Reklama
Rozwiń

Katarzyna Stępień

Katarzyna Stępień

Prawnik

Czy do zwolnienia dyscyplinarnego wystarczy tylko zagrożenie interesów pracodawcy?

Skopiowanie ze służbowego komputera poufnych danych stanowi zagrożenie majątkowych i niemajątkowych interesów pracodawcy, a tym samym daje podstawę do rozwiązania stosunku pracy z art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.

Przez uchybienia związek traci swoje prawa

Jeżeli pracodawca nie uzyskał informacji od organizacji związkowej o liczbie członków według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia odpowiednio do 10 lipca lub 10 stycznia kolejnego roku włącznie, to ma prawo przyjąć założenie, że od tej daty nie przysługują jej uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.

Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?

Wynagrodzenia będą porównywane wśród pracowników jednego pracodawcy. Choć takiego statusu nie ma grupa kapitałowa, w pewnych okolicznościach ocena może wyjść poza poszczególne jej spółki.

Dwa miesiące bez ZUS i 1600 zł oszczędności. Wszystko o wakacjach składkowych

Jak i kiedy przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o wakacje składkowe? Ile mogą zyskać i czy finalnie każdemu się to opłaci? Czy skorzystanie ze zwolnienia od składek wpłynie na wysokość zasiłku i emerytury?

50 lat Kodeksu pracy. Początek i kierunek polskich regulacji

Od 46-godzinnego tygodnia pracy, przez coraz wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego, podniesienie limitu godzin nadliczbowych, aż do elastycznej organizacji pracy, rozszerzania uprawnień rodzicielskich, pracy zdalnej i jawności wynagrodzeń – czy po tych zmianach w kodeksie pracy pracownikom i pracodawcom współpracuje się lepiej niż 50 lat temu? Czego możemy spodziewać się dalej?