Jednostki oświaty niejednokrotnie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych programach edukacyjnych, z tytułu których ponoszone są opłaty. Czy wypłata należności w związku z uczestnictwem szkoły w takim programie może być obciążona opodatkowaniem u źródła?
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, a oprócz wynagrodzenia podstawowego zapewniają im świadczenia dodatkowe, np. transport czy zakwaterowanie. Czy płatnik zapewniając takie świadczenia powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, którzy są reprezentowani przez agencje artystyczne. Czy płatnik dokonując wypłaty wynagrodzenia na rzecz agenta powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
Zdarza się, że samorządowa jednostka kultury w związku z nieotrzymaniem od zagranicznego podatnika certyfikatu rezydencji pobiera podatek u źródła z wynagrodzenia należnego temu podatnikowi według stawki obowiązującej w polskiej ustawie. Czy po późniejszym otrzymaniu certyfikatu rezydencji, płatnik ma prawo wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Samorządowe jednostki kultury organizując wydarzenia kulturalne zapraszają zagranicznych artystów. Kiedy wypłata wynagrodzenia na rzecz artysty nie będzie skutkowała powstaniem po stronie jednostki kultury obowiązków płatnika podatku u źródła?
Zdarza się, że gminne jednostki organizacyjne nabywają od podmiotów zagranicznych usługi, w odniesieniu do których powstaje obowiązek poboru tzw. podatku u źródła. Z przepisów nie wynika czy płatnikiem podatku jest w takim przypadku jednostka dokonująca wypłaty należności czy gmina. Na kim zatem ciąży ten obowiązek?