Urszula Abucewicz

Polka w Wenezueli: Alimentów nikt tutaj nie płaci. Kobieta zostaje z kilkorgiem dzieci z różnych związków

- Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, liczbę uchodźców wojennych porównywano z liczbą emigrantów z Wenezueli. Nie ma wojny ani kryzysu militarnego na horyzoncie, a mimo wszystko ucieka stąd dużo ludzi, bo to nie jest kraj do życia - mówi dr Izabela Stachowicz.

Polka na Tajwanie: Tutaj dzieci w szkole uczą się o Szymborskiej i Kieślowskim

Czy Tajwańczycy nie boją się inwazji Chin? I jak się żyje w kraju, gdzie wciąż składa się ofiary duchom? Odpowiada Dorota Chen-Wernik, autorka książki „Tajwan. Nocne targi, herbata z tapioką i e-demokracja”, która od 2002 roku mieszka na Tajwanie.

Polka w Gruzji: Tutaj wciąż żywa jest krwawa zemsta

Kiedy mój synek Maxima przyszedł na świat, zyskałam status świętej gruzińskiej matki – mówi Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi, autorka książki „Gruzja. Jak się żyje w ojczyźnie wina, gościnności i drogowych absurdów” i właścicielka wypożyczalni samochodów terenowych.

Polka z Okinawy: Ludzie żyją tu dłużej, bo stosują zasadę "nankurunaisa" czyli...

- Okinawiańczycy niestety nie potrafią promować swoich biznesów. Boją się, że odniosą sukces – mówi Nati Ishigaki, autorka książki „Okinawa. Lekcje z japońskiej wyspy długowieczności”, która dwanaście lat temu zamieszkała na wyspie.

Polka na Krecie: Kreteńczycy lubią Polaków. Pamiętają, co pod koniec lat 80. zrobił tu Lech Wałęsa

- Dieta kreteńska jest jedną z najzdrowszych. Mam wielu znajomych, których dziadkowie przekroczyli dziewięćdziesiątkę i mają się bardzo dobrze - mówi Maria Elżbieta Kusińska, od 12 lat mieszkająca na wyspie autorka książki „Kreta. Siga-siga, czyli wakacje od życia."

Polka w Turcji: Samotny mężczyzna na ulicach Stambułu musi mieć się na baczności

W Stambule trudno wskazać miejsce, w którym nie ma kotów. Są we wnętrzach aptek, komisariatów, promów, mają przepustkę do przebywania zawsze i wszędzie. – mówi Agnieszka Maury, autorka książki „Stambuł. Miasto, w którym budzi muezzin, kołysze Bosfor i uwodzi nostalgia".

Polka w Holandii: W tym kraju można funkcjonować bez znajomości języka niderlandzkiego

Królestwo Niderlandów to jeden z najbardziej popularnych kierunków polskiej emigracji. Jak odbierani są przez Holendrów nasi rodacy? "Polak Potrafi. Polak załatwi. Polak jak nie umie, to się nauczy"– mówi Anna Maria Raflik, która w Holandii mieszka 17 lat.

Dorota Chmielewska: Czesi nie rozumieją polskiej religijności, trochę się z niej naśmiewają

"Czesi bardzo szanują swój wolny czas. Kiedy nadchodzi pora odpoczynku, nie odbierają służbowego telefonu, nie sprawdzają poczty. A my Polacy wciąż jesteśmy w napięciu, że być może zadzwoni szef" -mówi Dorota Chmielewska, autorka książki „Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? Czyli czeski luz”

Polka w Egipcie: Buziak czy przytulenie na powitanie to jest faux pas

Przeszła na islam, poślubiła Egipcjanina i zamieszkała w Kairze. Walczy ze stereotypami dotyczącymi kultury arabskiej, wydała książkę pt. „Egipt. Kairskie życie polskiej muzułmanki”. Aleksandra Helail mówi, jak wygląda sytuacja kobiet w tym muzułmańskim kraju.

Anna Sawińska: Kobiety w Korei Południowej płacą ogromną cenę, żeby osiągnąć sukces zawodowy

W Korei Południowej kobiety na stanowiskach kierowniczych stanowią jedynie 15 proc. Zarabiają połowę tego, co mężczyźni. Gospodarka skoczyła do przodu, a społeczeństwo funkcjonuje na takich samych zasadach jak przed wiekami - mówi Anna Sawińska, mieszkanka tego kraju przez prawie 20 lat.