Anna Wiktorow-Bojska

Anna Wiktorow-Bojska

Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia

Błędy techniczne narzędzi e-zdrowia mogą doprowadzić do postawienia przez lekarza błędnej diagnozy lub wyboru leczenia. Kto poniesie w takim przypadku odpowiedzialność?

Kontrowersje wokół e-recept wydawanych w receptomatach

Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie.

Jakim ograniczeniom podlegają zdrowotne aplikacje mobilne?

Każdego roku pojawiają się nowe aplikacje mobilne, w tym zdrowotne i tzw. wellness. Kiedy aplikacja mobilna zostanie uznana za wyrób medyczny, a kiedy tylko za aplikację lifestyle’ową? I jakie wiążą się z tym ograniczenia?

Usługi digital health. Czy tajemnica lekarska jest chroniona?

Medycyna w XXI przeniosła się także do internetu i różnego rodzaju aplikacji mobilnych. Z jednej strony, jest to duże ułatwienie dla pacjentów, z drugiej niejednokrotnie wiąże się z obawą o bezpieczeństwo ich danych medycznych.

Jakie dane zawierają rejestry medyczne i kto ma do nich dostęp?

Wiele państw, w tym Polska, tworzy różnego rodzaju rejestry medyczne, które zawierają informacje o zdrowiu swoich obywateli. Jakie są korzyści, a jakie zagrożenia związane są z prowadzeniem takich rejestrów?

Czy zmienią się zasady sprzedaży produktów leczniczych bez recepty przez internet?

Państwa członkowskie nie mogą zakazać wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych OTC, gdyż przepis art. 85c Dyrektywy 2011/83/WE dopuszcza taki zakaz tylko w zakresie produktów leczniczych dostępnych na receptę (Rx) – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.