Maria Biela

Szacunki w raportowaniu ESG

Dane szacunkowe w sprawozdawczości nie są czymś niezwykłym i bazowanie na nich w raportowaniu nie oznacza, że dane nie są wiarygodne lub są niskiej jakości.

XBRL dla ESG

Dotychczas z elektronicznym formatem sprawozdań zawierającym oznakowania XBRL mieli kontakt nieliczni użytkownicy, czyli emitenci objęci raportowaniem ESEF oraz odbiorcy tych sprawozdań: inwestorzy czy analitycy.

Łańcuch wartości wchodzi w zakres raportowania

Znaczącą grupę podmiotów, które będą zobowiązane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, stanowią emitenci instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym.

Raportowanie śladu węglowego rozpoczyna określenie granic przedsiębiorstwa

Emisje gazów cieplarnianych, potocznie zwane śladem węglowym, to podstawowe zagadnienie, które łączy się ze zmianami klimatu i będzie kwestią istotną z punktu widzenia oceny ryzyka w raportowaniu zrównoważonego rozwoju każdego przedsiębiorstwa.

Proces raportowania trzeba zaplanować

Zrównoważone raportowanie jest obecnie tematem odmienianym przez wszystkie przypadki. Można odnieść wrażenie, że jest to tematyka bardzo złożona. Z pewnością taka jest ze względu na fakt, że przekrojowo dotyczy różnych dziedzin, działów organizacji i procesów, a nawet wykracza poza granice wpływu bezpośredniego organizacji w łańcuchu wartości – mówi Maria Biela, biegły rewident, dział wdrożeń, Consolia ESG.

Raporty ESG będą digitalizowane, znakowane i audytowane

Nowe wymagania w zakresie sprawozdawczości ESG stawiają wysoko poprzeczkę przedsiębiorcom i całemu rynkowi, oczekując, że raporty ESG poza zwiększonym zakresem ujawnień będą digitalizowane, znakowane znacznikami XBRL i audytowane – mówi Maria Biela, biegły rewident, dział wdrożeń Consolia ESG.

Przedsiębiorcy muszą aktywnie działać w obszarze zrównoważonego rozwoju

Postrzeganie kwestii zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorców a ich realne działania nie są ze sobą zintegrowane. Badanie GlobeScan wskazuje na luki pomiędzy postrzeganiem ESG a rzeczywistymi działaniami, które przekładałyby się na realne rezultaty – mówi Maria Biela, biegły rewident, Dział Wdrożeń Consolia ESG.