Nowe przepisy nałożyły na niektóre podmioty obowiązek wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych o zauważonych nieprawidłowościach. Procedura ta wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę.
Z obawy przed działaniami odwetowymi osoby podejrzewające, że w zatrudniającej ich firmie dochodzi do łamania prawa, często rezygnowały ze zgłaszania naruszeń. Tę sytuację mają zmienić nowe przepisy, które przyznają sygnalistom dodatkową ochronę.
Mimo że każde z państw UE funkcjonuje w innym otoczeniu legislacyjnym i wykorzystuje różne systemowe rozwiązania, które mogą mieć wpływ na efektywność implementacji przepisów o sygnalistach, warto wzajemnie korzystać ze swoich doświadczeń.
Uchwała Sądu Najwyższego dała ZUS zielone światło do weryfikacji deklarowanej przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek. Mimo że nie ma przepisu, który uzależniałby jej wysokość od faktycznie osiąganych przychodów.
Pełnienie służby w formie zdalnej ma miejsce tylko na podstawie polecenia przełożonego lub upoważnionej przez niego osoby. Wobec funkcjonariuszy nie ma możliwości wprowadzenia jej na stałe ani na wniosek samego zatrudnionego.
Uznaniowy charakter decyzji znacznie zawęża granice jej kontroli. W takich przypadkach weryfikacja odwołania w zasadzie sprowadza się do oceny tego, czy w sprawie zostały spełnione wymogi proceduralne.
Nowelizacja kodeksu pracy, obowiązująca od kwietnia 2023 r., zmieniła zasady rozwiązywania nie tylko umów na czas określony, ale wszystkich umów terminowych.
Polski ustawodawca powiązał maksymalną długość okresu próbnego z „zamiarem” dalszego zatrudnienia pracownika w oparciu o umowę o pracę u danego pracodawcy na czas określony.