Katarzyna Markiewicz

Radny nie zawsze jest chroniony przed zwolnieniem

Rada może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym tylko wtedy, gdy podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu.

Zmiana jednego słowa nie może decydować o cofnięciu dofinansowania

Fakt, że w umowie przedsięwzięcie określono jako przebudowę drogi, a nie rozbudowę, nie oznacza, że nie poprawiło się bezpieczeństwo ruchu drogowego na przejściu dla pieszych - uznał WSA ws. cofnięcia dofinansowania.

Kworum przy wyborach nie miało prawnej podstawy

Jak wynika z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, frekwencja nie ma znaczenia dla ważności wyboru sołtysa i rady sołeckiej.

Program ochrony zwierząt musi określać jasne zasady finansowania

Zadania programu opieki nad zwierzętami powinny być sformułowane w sposób czytelny, z jasnym określeniem podmiotu odpowiadającego za ich realizację oraz wysokości przeznaczonych na to środków.

Na odwołanie stanowiska jest określony termin

Dyrektor szkoły, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze, odwołuje go w razie złożenia przez niego rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem biegnącym od dnia, w którym otrzymał rezygnację.

Wpis do ewidencji zabytków nie może być arbitralny

Właściciel nieruchomości powinien mieć gwarancję ochrony prawnej przed ewentualnym wpisem jego nieruchomości do ewidencji zabytków, w tym możliwość zajęcia stanowiska w sprawie uznania jego nieruchomości za zabytkową.

Tytuł prawny do samochodu nie może nikogo dyskryminować

Wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy strefy płatnego parkowania powinni na takich samych zasadach móc korzystać z przywileju wnoszenia opłaty zryczałtowanej oraz abonamentowej.

Autobusy nie jeździły i dotację trzeba zwrócić

O tym, czy przewoźnik wykonuje przewozy regularne, nie decyduje posiadanie zezwolenia, lecz faktyczne wykonanie usługi.

Określenie przyczyn odwołania członka zespołu nie naruszyło prawa

Milczenie ustawodawcy nie oznacza zakazu wypowiadania się na dany temat w uchwale rady miejskiej, o ile tylko nie skutkuje nałożeniem na adresatów obowiązków nieprzewidzianych w ustawie.

To władze związku zawodowego muszą dbać o aktualność adresu?

Czy w przypadku wymaganych konsultacji uchwały wystarczy, że sejmik województwa ustali, jaki adres elektroniczny wskazał do konsultacji właściwy organ statutowy związku zawodowego? Czy musi sprawdzić aktualność tego adresu?