Paulina Przewoźnik-Lewiński

Paulina Przewoźnik-Lewiński

adwokat, Associate w Zespole Prawa Pracy w warszawskim biurze kancelarii Hogan Lovells

Kiedy i za co wolno ukarać pracownika karą porządkową?

Przepisy jasno określają, kiedy na pracownika wolno nałożyć karę porządkową, czyli upomnienie, naganę czy karę finansową. Co jeśli pracodawca zastosuje ją w innym przypadku albo uchybi terminom? Czy nałożenie kary blokuje zwolnienie z pracy z tego samego powodu?

Workation. Czy praca zdalna z zagranicy niesie ryzyka dla stron stosunku pracy?

Pracownik tymczasowo wykonujący pracę zdalną z zagranicy może, po spełnieniu pewnych warunków, nadal podlegać polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego. Ale inaczej może być z podatkiem. Kiedy workation to ryzyko dla stron stosunku pracy?

Nad bezpieczeństwem w firmie powinna czuwać komisja BHP

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników ma obowiązek powołać organ doradczy i opiniodawczy w kwestii warunków wykonywania pracy. Nie zwalnia go z tego funkcjonująca w firmie służba BHP.

Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów

Pracodawca powinien każdorazowo wyrazić zgodę na rozpoczęcie urlopu przez osobę zatrudnioną, nawet jeśli przerwa w pracy wynika z ustalonego w danej firmie planu urlopów.

Ważne decyzje wymagają współpracy z przedstawicielami pracowników

Brak związków zawodowych w zakładzie pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku współdziałania z przedstawicielami pracowników. W kwestii ich wyboru i roli przepisy są jednak bardzo lakoniczne.

Umowa na zastępstwo w praktyce HR

Choć z treści umowy o pracę na zastępstwo powinno wynikać, który pracownik jest zastępowany, nie oznacza to ani obowiązku podania jego imienia i nazwiska, ani też przyczyny jego nieobecności.