Za decyzje AI odpowiedzialność może ponieść pracodawca
Do czasu uregulowania ram prawnych dla korzystania ze sztucznej inteligencji należy ją traktować jak narzędzie. Odpowiedzialność za ewentualne błędy czy nieprawidłowości w działaniu algorytmów AI może więc ponieść z niej korzystający, w tym pracodawca.
Przemysł 4.0: regulacje pracy w erze AI
Pracodawca powinien uregulować zasady korzystania w swoim przedsiębiorstwie ze sztucznej inteligencji. Z pozoru legalna implementacja AI do przedsiębiorstwa – np. w celu rekrutacji pracowników lub podstawowej obsługi HR – może bowiem prowadzić np. do dyskryminacji.
Internet rzeczy – kto może korzystać z danych?
W przypadku produktów wykorzystujących system internetu rzeczy, który generuje dane, nie zawsze jest oczywiste, kto może korzystać z tych danych i w jakim zakresie. Nowe unijne rozporządzenie określa te zasady.
Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI
Sztuczna inteligencja używana bezmyślnie w procesie rekrutacji może przynosić efekty odwrotne od zamierzonych. Na przykład błędy w danych szkoleniowych mogą skutkować dyskryminacją kandydatów, a nadmierne poleganie na algorytmach może pomijać istotne ludzkie cechy, wpływając negatywnie na różnorodność i poczucie sprawiedliwości.