Reklama
Rozwiń

Kamil Kłosiński

Kamil Kłosiński

Radca Prawny

SWK Legal Sebzda – Załuska Wójcik Kamińska Radcowie Prawni Sp.p.

Jak podzielić nieruchomość – 14 pytań i odpowiedzi

Podział nieruchomości nie zawsze jest dopuszczalny – ograniczenia mogą wynikać m.in. z planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura podziału wszczynana jest na wniosek zainteresowanego. Dokumentację musi przygotować geodeta z uprawnieniami.

Problemy z umowami drogowymi

Uzgodnienia i pozwolenia drogowe to ogromne wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć inwestor przystępując do projektowania inwestycji. Głównym problemem jest czasochłonność procedur i uznaniowość zarządców dróg, którzy narzucają kosztowne rozwiązania.

Co dobrego w nowej definicji budowli?

Definicje, które ustawodawca planuje wprowadzić do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czerpią w znacznej mierze z orzecznictwa, które ukształtowało się przez wiele lat stosowania tej ustawy w związku z prawem budowlanym. Wywołują jednocześnie wiele kontrowersji. Dlaczego?

Samowola budowlana – postępowania legalizacyjne i naprawcze

Nowelizacja z września 2020 roku wprowadziła nową, jednolitą procedurę legalizacji samowoli budowlanej, taką samą dla obiektów wymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

Pozwolenie na użytkowanie obiektu – całego lub jego części

Po zgromadzeniu i zweryfikowaniu całej dokumentacji załączonej do wniosku o pozwolenie na użytkowanie, organ nadzoru budowlanego przeprowadza kontrolę. Jej celem jest ustalenie, czy wybudowany obiekt może być użytkowany w sposób, który został określony w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pułapki na inwestora w procedurach budowlanych – zgody i pozwolenia

Na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku, ale także w jego otoczeniu, wymagane jest pozwolenie konserwatorskie. Nawet pozornie niewielkie inwestycje czy prace mogą wymagać pozwolenia wodnoprawnego bądź zgłoszenia. Niedochowanie tych formalności może skutkować poważnymi problemami.

Nowe wymogi dotyczące inwestycji budowlanych

Drugi kwartał 2024 roku przyniesie inwestorom z branży nieruchomości spore zmiany. Dotyczą one warunków techniczno-budowlanych, jakie powinny spełniać budynki mieszkalne wielorodzinne oraz projektu budowlanego.

Ułatwienia w procesie inwestycyjnym

Organy administracji architektoniczno-budowlanej sprawniej będą prowadzić postępowania w sprawie budowy obiektów liniowych położonych w sąsiedztwie nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Inwestorzy mogą korzystać z elektronicznego dziennika budowy, chociaż nie mają takiego obowiązku.

Geodezja i kartografia w procesie inwestycyjnym

Wytyczenie geodezyjne obiektu jest zazwyczaj pierwszą czynnością na budowie, która przerywa bieg terminu 3-letniego na rozpoczęcie robót budowlanych i tym samym możliwość wygaśnięcia pozwolenia na budowę.

Mosty, wiadukty, drogi i tory

Rozwój kolei będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych wyzwań w zakresie infrastruktury. Programy zarówno związane z budową CPK, jak i dotyczące rynku kolejowego i już prowadzone lub zakończone inwestycje – modernizacja Centralnej Magistrali Kolejowej, przebudowa Warszawskiego Węzła Kolejowego itp. – nie pozostawiają złudzeń, że czeka nas wysyp inwestycji tej branży.