Beata Krzyżagórska-Żurek

Beata Krzyżagórska-Żurek

Czy fundacja rodzinna może się zajmować najmem krótkoterminowym?

Wynajmowanie lokali na krótkie okresy to dozwolona działalność gospodarcza fundacji rodzinnych. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, choć innego zdania są organy interpretacyjne. Co w tej sytuacji może zrobić fundacja?

Rachunkowość fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna musi prowadzić ewidencję rachunkową na potrzeby ustalenia wyniku finansowego, a także w celu określenia wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku na podstawie ustawy

Fundatorzy mogą zostać posądzeni o zamiar obejścia podatków

Opinia zabezpieczająca Szefa KAS powinna skłonić potencjalnych fundatorów do wnikliwego badania, czy czynności związane z założeniem fundacji rodzinnej nie zostaną uznane za unikanie opodatkowania.

Analiza istotności będzie kluczowa dla procesu raportowania

Prawidłowo sporządzone sprawozdanie ESG będzie musiało zawierać wszystko, co istotne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, i nie powinno zawierać tego, co nieistotne.

Cesja umowy leasingu – czy nowy korzystający powinien zapłacić „odstępne”?

Wstąpienie w prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego może wiązać się z zapłatą „odstępnego”, rozumianego jako różnica pomiędzy (historyczną) wartością rynkową przedmiotu leasingu (wartością początkową przedmiotu leasingu wskazaną w umowie leasingu) a (co najmniej) sumą opłat leasingowych uiszczonych przez dotychczasowego korzystającego, zgodnie z tą umową leasingu (o ile stanowi ona liczbę dodatnią).

Exit fee – czym jest i jak uniknąć ryzyka podatkowego

Prawidłowo uzgodnione exit fee jest przychodem jednoosobowego przedsiębiorcy, związanym z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, oraz kosztem uzyskania przychodu w nowo utworzonej spółce uczestniczącej w restrukturyzacji.