Ochrona dłużnika w restrukturyzacji
Prowadzenie postępowań egzekucyjnych wobec dłużnika w restrukturyzacji mogłoby doprowadzić np. do blokady rachunków bankowych przedsiębiorcy, a nawet licytacji składników jego majątku.
Wpływ ogłoszenia upadłości na zawarte umowy
Przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą, zawiera różne umowy z kontrahentami – m.in. zlecenia, najmu, dzierżawy, pożyczki czy kredytu. Co się stanie z tymi umowami po ogłoszeniu jego upadłości? Jakie uprawnienia z tytułu umów przysługują kontrahentom upadłego?
Jak upadłość przedsiębiorcy wpływa na pracowników?
Upadłość pracodawcy stanowi nadzwyczajną sytuację, dla której obowiązują nadzwyczajne regulacje, mające ułatwić proces upadłości. W określonych przypadkach ogłoszenie upadłości uchyla ochronę pracowników gwarantowaną przepisami kodeksu pracy.
Prowadzenie przedsiębiorstwa po ogłoszeniu upadłości
Podstawowym celem prawa upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli dłużnika w jak najwyższym stopniu. Co do zasady syndyk realizuje ten cel w drodze likwidacji majątku upadłego, niekiedy jednak sytuacja przedsiębiorstwa pozwala na jego dalsze prowadzenie i pozyskanie tą drogą funduszy masy upadłości.
Ogłoszenie upadłości – skutki dla przedsiębiorcy
Ogłoszenie upadłości powoduje szereg skutków określonych w prawie upadłościowym nie tylko co do osoby upadłego, jego majątku, ale także do czynności, podjętych przed i po ogłoszeniu upadłości.