Jak rozliczyć kwoty wypłacone byłemu pracownikowi w ramach ugody
Wypłacone pracownikowi – na podstawie ugody sądowej – świadczenie stanowiące rekompensatę za pracę w godzinach nadliczbowych stanowi przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu. Jego istotą jest bowiem przywrócenie korzyści, którą pracownik mógłby osiągnąć, gdyby do rozwiązania umowy nie doszło. Wypłacona przez pracodawcę kwota nie korzysta ze zwolnienia podatkowego.
Estoński CIT a problem dawnych pożyczek od podmiotów powiązanych
Zapłata odsetek, w tym w wyniku ich kapitalizacji, przez spółkę podlegającą opodatkowaniu według zasad tzw. estońskiego CIT stanowi dla niej dochód z tytułu ukrytych zysków, nawet w przypadku, jeżeli umowy pożyczek, na podstawie których naliczono odsetki, zostały zawarte przed zmianą formy opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek.
Finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie jest kosztem banku
Wydatki ponoszone przez bank w celu pokrycia kosztów funkcjonowania jednostki zarządzającej dobrowolnym systemem ochrony nie spełniają przesłanek uznania za koszty uzyskania przychodów, w szczególności przesłanki „celowości”, czyli poniesienia kosztu w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Opłata rezerwacyjna nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usługi
Opłata rezerwacyjna wnoszona na podstawie przepisów ustawy deweloperskiej nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT. Może bowiem stanowić kaucję bądź odszkodowanie za niewykonanie umowy rezerwacyjnej. Jej otrzymanie nie powoduje po stronie dewelopera powstania obowiązku podatkowego, nawet wówczas, jeżeli zatrzyma on opłatę w związku z brakiem zawarcia umowy deweloperskiej z winy rezerwującego.