Jak ustalić cenę przy transakcji nabycia udziałów lub akcji?
Praktyka transakcyjna wypracowała różne mechanizmy ustalania ceny w umowie sprzedaży udziałów lub akcji. Wybór mechanizmu jest o tyle istotny, że determinuje m.in. konieczność weryfikacji danych przyjętych do wyceny oraz korektę ceny po finalizacji transakcji.
Ograniczenia w zbywaniu udziałów i akcji w umowach wspólników
Odpowiednie wyważenie praw i obowiązków wszystkim wspólnikom lub akcjonariuszom okazuje się kluczowe dla zapewnienia im komfortu w toku dalszej współpracy. Precyzyjne opracowanie tego typu mechanizmów w wielu wypadkach skutkuje uniknięciem sporu związanego ze zbyciem udziałów lub akcji przez jedną ze stron umowy. Nie wywiera też negatywnych konsekwencji dla ich wspólnego przedsięwzięcia.
Klauzula deadlock w umowach wspólników
W toku prowadzonej działalności gospodarczej często pojawia się impas decyzyjny pomiędzy wspólnikami dotyczący sposobu zarządzania i kontrolowania spółki, dalszego kierunku jej rozwoju oraz strategii przyjmowanej w celu optymalizacji biznesu. Na takie sytuacje trzeba się wcześniej przygotować.
Z jakich ułatwień ustawy covidowej nadal mogą korzystać firmy?
8 marca 2020 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana specustawą covidową lub koronawirusową. Ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana. Jakie rozwiązania przyjęte w tej ustawie nadal obowiązują? Jakie przepisy przedsiębiorcy muszą nadal stosować, a jakich już nie?