Możliwość ujęcia zaliczki jedynie w fakturze końcowej
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje w których sprzedawca usługi lub towaru wymaga od swojego kontrahenta dokonania wpłaty zaliczki na poczet przyszłej dostawy lub świadczenia usług. Jest to dość powszechna praktyka, która pomaga zabezpieczyć należność z tytułu kosztów poniesionych przez sprzedawcę w związku z podjętą współpracą.
Czy zatrzymana zaliczka podlega opodatkowaniu VAT
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, w których kontrahenci wpłacają zaliczkę dotyczącą planowanego świadczenia usługi lub dostawy towarów przez podatnika. Podatnik wystawia wtedy fakturę zaliczkową dokumentującą otrzymanie zaliczki, nie dochodzi jednak do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zaliczka ta na podstawie umowy jest zatrzymywana przez podatnika jako koszty związane z rozpoczęciem planowanego zlecenia. Czy w takim przypadku powinna ona być opodatkowana?
Jak korygować nabycie towarów z Wielkiej Brytanii
Zdarzają się sytuacje w których podatnik jest zobligowany do skorygowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ,,na bieżąco”. Jak to zrobić w sytuacji, gdy nabywaliśmy towar z terytorium Wielkiej Brytanii, która obecnie nie należy do krajów Wspólnoty Europejskiej?