Luiza Wyrębkowska

Luiza Wyrębkowska

Radca prawny

Sygnaliści. Jak wdrożyć procedurę? Kogo i przed czym chronić?

Ustawa o sygnalistach wchodzi w życie już 25 września 2024 r. Czy każda firma musi wdrożyć system zgłoszeń wewnętrznych? Jak to zrobić, żeby ochronić sygnalistę i zadbać o interesy organizacji?

Praca zdalna wyzwaniem dla pracodawcy

Dopiero w praktyce okaże się, czy nowe przepisy zapewnią pracownikom większą elastyczność, nie utrudniając nadmiernie organizacji i kontroli pracy.

Jak samorządy powinny reagować na zgłoszenia zewnętrzne

Nadal nie jest jasne jak jednostki samorządu terytorialnego powinny reagować na zgłoszenia zewnętrzne zawierające informacje o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zewnętrzna obsługa kanału zgłoszeń sygnalistów

Projekt ustawy o ochronie zgłaszających naruszenia prawa, zwany ustawą o sygnalistach, przewiduje możliwość zaangażowania podmiotu zewnętrznego do realizacji ustalonej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.

Nowe obowiązki dla podmiotów publicznych

W myśl kolejnego projektu ustawy o sygnalistach podmioty publiczne będą musiały wdrożyć odpowiednie procedury oraz upoważnić i przeszkolić pracowników zajmujących się zgłoszeniami sygnalistów.

Ministerstwa i urzędy będą musiały przeszkolić pracowników

Projekt ustawy o sygnalistach, transponującej unijną dyrektywę stanowi że pracownicy organów publicznych i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich będą przechodzili szkolenia na temat zewnętrznej procedury zgłaszania nieprawidłowości.

Solidny compliance może uodpornić firmę na kryzysy

Profesjonalne zarządzanie to rozwiązywanie problemów wewnątrz organizacji, zanim organy zwrócą na nie uwagę albo reputacja firmy upadnie. Długoterminowo to także oszczędności kosztów.