Dlaczego warto mieć politykę cen transferowych
Chociaż polityka cen transferowych nie jest dokumentem wymaganym polskimi przepisami prawa, niemniej jej posiadanie ułatwia zarządzanie transakcjami kontrolowanymi pod kątem metodologii ustalania i weryfikacji cen transferowych oraz ogranicza ryzyka podatkowe związane z potencjalnym kwestionowaniem przez organy zasad ustalania lub wysokości ceny transferowej.
Szerokie możliwości wykorzystania analiz cen transferowych
Każdy, kto zawiera transakcje z podmiotami powiązanymi stoi przed dylematem jak udowodnić, że warunki ustalone w takich transakcjach są rynkowe. Rynkowe, czyli odpowiadają warunkom, które ustaliły albo ustaliłyby podmioty niepowiązane. Zagadnienie to nabiera szczególnej istotności, gdy dla danej transakcji zostanie zidentyfikowany obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych i złożenia przez zarząd spółki oświadczenia o rynkowości cen. I tu odpowiedzią jest analiza cen transferowych.
Transakcja jednorodna – czym jest i jak ją właściwie identyfikować
Pojęcie jednorodnej transakcji kontrolowanej ma kluczowe znaczenie do ustalenia obowiązków dokumentacyjnych z zakresu cen transferowych. Po przekroczeniu ustalonego ustawowo progu transakcje kontrolowane o charakterze jednorodnym podlegają bowiem obowiązkom sprawozdawczym.