Sylwia Antoniak

Jakie są skutki podatkowe udostępnienia samochodu współpracownikowi

Udostępnienie samochodu osobowego współpracownikowi, czyli osobie zatrudnionej na kontrakcie B2B jest coraz częstszą praktyką. Skutki podatkowe dla usługobiorcy i usługodawcy zależą zasad, na jakich samochód ma być użytkowany przez współpracownika.

Za tydzień upływa termin rozliczenia podatku od przerzuconych dochodów

Polskie spółki unikną podatku od przerzuconych dochodów w przypadku wypłat na rzecz podmiotów powiązanych z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli prowadzą one w kraju swojej siedziby istotną rzeczywistą działalność gospodarczą.

Rozliczanie zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym

Podatnicy VAT czynni dokonują czynności opodatkowanych VAT, w odniesieniu do których są zobowiązani wykazać podatek należny. Z drugiej strony, nabywają także towary i usługi. Jeżeli nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak rozliczyć VAT przy międzynarodowych transakcjach łańcuchowych

W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie – jak prawidłowo rozliczyć VAT.

W nietransakcyjnym WNT trzeba uwzględnić przepisy państwa wysyłki

Stanowisko organów podatkowych w zakresie momentu rozpoznania nietransakcyjnego WNT, choć jednolite, jest dość kontrowersyjne i nie ułatwia polskim podatnikom rozliczania takich przemieszczeń.

Sprzedaż wierzytelności a VAT

Decydując się na sprzedaż wierzytelności przedsiębiorcy muszą liczyć się z konsekwencjami podatkowymi wynikającymi z takiej transakcji. Obrót wierzytelnościami własnymi i ich opodatkowanie VAT od lat jest przedmiotem sporów między podatnikami, a organami podatkowymi. Jakie skutki w VAT może pociągać za sobą sprzedaż wierzytelności zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy wierzytelności?

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość

1 lipca 2021 r. wprowadzono do ustawy o VAT szereg zmian dotyczących handlu elektronicznego w ramach tzw. unijnego pakietu VAT e-commerce.

Grupa VAT – długo wyczekiwane rozwiązanie

Grupa VAT to duży krok w stronę stworzenia nowoczesnego systemu VAT, przyjaznego nie tylko dla polskich, ale również dla zagranicznych przedsiębiorców chcących ulokować swoje inwestycje w Polsce.

Preferencje podatkowe dla pomagających uchodźcom

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, polscy podatnicy angażują się w pomoc dla obywateli Ukrainy. Przekazane wsparcie powoduje określone skutki na gruncie podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług.