Radosław Chudy

Sędziowie i dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej mieli pełne ręce roboty

Wpływ orzecznictwa sądów administracyjnych i interpretacji indywidualnych na przepisy o cenach transferowych jest bardzo duży. Warto więc przyjrzeć się najciekawszym wyrokom i interpretacjom wydanym w ubiegłym roku.

Recharakteryzacja w cenach transferowych – wątpliwości nie ma końca

Fiskus próbuje ingerować w przedmiot transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi przed formalnym wprowadzeniem takiej możliwości w ustawach o PIT i o CIT. Oliwy do ognia w tej materii dolewa niejednolite orzecznictwo sądów administracyjnych.

Nie można szacować czegoś, co nie może stanowić przychodu

Podział przez wydzielenie ZCP, a także ewentualna opłata (tzw. exit fee) z tego tytułu są neutralne podatkowo i nie ma w tym zakresie ryzyka doszacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych.

Nieodpłatne umorzenie udziałów – sądy swoje, fiskus swoje

Organy podatkowe uważają nieodpłatne dobrowolne umorzenie udziałów w spółkach za transakcję kontrolowaną i nakładają na podatników obowiązki wynikające z przepisów o cenach transferowych. Inny pogląd jest wyrażany w orzecznictwie.

Czy dopłaty trzeba raportować

Zgodnie z interpretacją ogólną ministra finansów dopłaty wniesione na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych nie stanowią działań o charakterze gospodarczym. Nie mają więc charakteru transakcji kontrolowanej.

Dokumentacja Master File – uwaga na pułapki i niejasności

Pierwszy kwartał 2022 roku pomimo pozornego spokoju, pozostaje okresem wzmożonej aktywności dla doradców podatkowych i prawników realizujących dla swoich klientów obowiązki oraz zadania o charakterze compliance z zakresu cen transferowych.