Wszystko o KSeF dla przedsiębiorców
Narasta liczba pytań wokół Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i związanych z nim wątpliwości. Wzmogła je decyzja Ministerstwa Finansów o odroczeniu terminu jego wdrożenia. Zrozumienie nowych przepisów i procedur stanowi klucz do właściwego przygotowania się do wprowadzenia tego innowacyjnego rozwiązania, które – jak zapowiedział minister finansów Andrzej Domański – jest projektem o wysokim priorytecie.
Kolejne zmiany w e-fakturach
Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. Wprowadzając zmiany, uwzględniło postulaty organizacji przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów, sektora IT oraz resortu infrastruktury. Przesunięto również wejście w życie KSeF z 1 stycznia na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączono z KSeF faktury konsumenckie.
KSeF to wyzwanie dla biur rachunkowych, ale i przedsiębiorców
Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r. Nie będzie już żadnych kompromisów i nowe przepisy zaczną obowiązywać za niecały rok. Zstaje więc niewiele czasu na wdrożenie wszystkich nowości i aktualności do systemów finansowo-księgowych, które umożliwią przesyłanie e-faktur.
Branża popiera wprowadzenie obowiązku podnoszenia kwalifikacji
Ministerstwo Finansów ma świadomość, że wprowadzenie ewentualnych zmian dotyczących zawodu księgowego może wpłynąć na wiele osób i ma znaczenie zarówno dla tych zawodowo świadczących usługi księgowe, jak i podmiotów korzystających z tych usług, dlatego chce pozyskać z rynku informacje, które pozwolą wytyczyć kierunek dalszych działań.
Branża chce regulacji zawodu księgowego
Trwają prekonsultacje społeczne w sprawie regulacji zawodu księgowego. Przez Ministerstwo Finansów rozważane są trzy scenariusze: pełna regulacja, profesjonalizacja zawodu oraz brak zmian obecnego stanu z uwzględnieniem pewnych korekt.