Patryk Zawada

Patryk Zawada

radca prawny, doradca podatkowy w BDO, biuro w Krakowie

Zmiany w podatku od nieruchomości w 2025. Co oznaczają dla spółek komunalnych?

Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości, spółki komunalne powinny dokonać wnikliwego przeglądu swojego inwentarza.

Uchwała mogłaby rozwiązać ważny problem dla samorządowców

Ocena podwójnej roli samorządu jako organu interpretacyjnego oraz wnioskującego o jej wydanie nie jest jednoznaczna i wywołuje wątpliwości.

Rozliczanie różnic kursowych

W dzisiejszym globalnym świecie transakcje z zagranicznymi kontrahentami to dla wielu przedsiębiorców codzienność. Transakcje takie zawierane są zazwyczaj w walucie obcej, co prowadzi do powstawania różnic kursowych. W zależności od wahań kursów na rynku walutowym, mogą one być dodatnie lub ujemne, co przekłada się na przychody lub koszty podatkowe.

Czy wzajemne poręczenia powodują powstanie przychodu podatkowego

W wydawanych ostatnio interpretacjach dyrektor KIS zmienił zdanie i zaczął uznawać, że udzielanie sobie nawzajem poręczeń przez podatników, np. uczestników cash-poolingu, nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Kolejne już modyfikacje w estońskim CIT – czy będzie więcej chętnych?

Jest szansa, że coraz więcej podatników będzie się decydowało na wybór zryczałtowanej formy opodatkowania. Przepisy ciągle jednak wymagają w wielu miejscach doprecyzowania.

Czy państwo powinno się wzbogacić w wyniku zastosowania niewłaściwej stawki VAT przez podatnika

W dniu 8 września 2022 r. rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię dotyczącą ważnego i kontrowersyjnego zagadnienia -możliwości otrzymania zwrotu nadpłaty podatku VAT w związku z zastosowaniem niewłaściwej stawki podatku.

O jakiej ewidencji muszą pamiętać spółki jawne – podatnicy CIT

Od 2021 r. niektóre spółki jawne uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że muszą one prowadzić ewidencję rachunkową zgodnie z ustawą o rachunkowości.