Danuta Kluska

Danuta Kluska

konsultantka podatkowa w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biuro w Krakowie

Ostatni dzwonek na optymalizację podatkową w 2024 r.

Zbliżający się koniec roku to czas przygotowania do rozliczenia podatku dochodowego. Przedsiębiorcy powinni zweryfikować czy wśród poniesionych przez nich wydatków nie ma takich, które kwalifikowałyby się do którejś z ulg.

Jakie są skutki podatkowe zawieszenia działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności nie zwalnia podatników od złożenia zeznania rocznego PIT (CIT), nawet jeśli zawieszenie trwa cały rok podatkowy, a podatnik nie uzyskał w tym czasie żadnego dochodu.

Rozliczanie różnic kursowych

W dzisiejszym globalnym świecie transakcje z zagranicznymi kontrahentami to dla wielu przedsiębiorców codzienność. Transakcje takie zawierane są zazwyczaj w walucie obcej, co prowadzi do powstawania różnic kursowych. W zależności od wahań kursów na rynku walutowym, mogą one być dodatnie lub ujemne, co przekłada się na przychody lub koszty podatkowe.

Czy wzajemne poręczenia powodują powstanie przychodu podatkowego

W wydawanych ostatnio interpretacjach dyrektor KIS zmienił zdanie i zaczął uznawać, że udzielanie sobie nawzajem poręczeń przez podatników, np. uczestników cash-poolingu, nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Objęcie akcji nie daje przysporzenia majątkowego

Przychód powstaje dopiero w momencie sprzedaży lub zamiany przez pracownika papierów wartościowych przekazanych mu przez pracodawcę w ramach programu motywacyjnego.

O jakiej ewidencji muszą pamiętać spółki jawne – podatnicy CIT

Od 2021 r. niektóre spółki jawne uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że muszą one prowadzić ewidencję rachunkową zgodnie z ustawą o rachunkowości.