Leasing auta osobowego a odliczenie VAT
Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj sprawnie działające przedsiębiorstwo, które nie korzystałoby z dobrodziejstwa motoryzacji. Zakup auta to jednak spory wydatek, dlatego też przedsiębiorcy często decydują się na nieco bardziej liberalną w swojej konstrukcji formę finansowania samochodu – leasing. W artykule omówimy wątpliwości związane z kwestią odliczenia VAT naliczonego z tytułu wzięcia samochodu w leasing.
Jak rozliczyć nabycie olejów napędowych z UE
Stawka podatku akcyzowego dla nabywanych w Unii Europejskiej olejów napędowych zależy m.in. od statusu nabywcy, przeznaczenia oleju oraz procedury, w jakiej odbywa się jego przemieszczenie.
Jak rozliczyć VAT od WDT samochodu
W przypadku sprzedaży używanego auta (które nie stanowi nowego środka transportu) na rzecz unijnego podmiotu, sposób rozliczenia VAT uzależniony jest od statusu nabywcy. Nie zawsze też mamy do czynienia z WDT.
Międzynarodowe transakcje łańcuchowe: jak rozliczyć VAT
W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie jak prawidłowo rozliczyć VAT.
Działalność fundacji może być opodatkowana VAT
To czy fundacja działa jako podatnik podatku od towarów i usług, zależy w znacznej mierze od charakteru czynności, które wykonuje, a zwłaszcza od tego czy dana czynność dokonywana jest odpłatnie.