Karolina Mnich

Jaka stawka VAT dla wymiany wodomierzy

Stawka VAT na wymianę wodomierzy przez podmioty, których głównym przedmiotem działalności jest zaopatrywanie w wodę, zależy od podmiotu, na rzecz którego usługa ta jest realizowana i rodzaju obiektu, w którym znajduje się wodomierz.

Przedsiębiorca odzyska VAT zawyżony na paragonach

Praktyka skarbówki polegająca na odmowie prawa do korekty VAT należnego w razie zastosowania zawyżonej stawki podatku, jeżeli transakcja udokumentowana została paragonem fiskalnym, a nie fakturą, jest niezgodna z prawem UE.

Półprodukty do płynu do e-papierosów mogą być opodatkowane akcyzą

Ministerstwo Finansów potwierdziło w interpretacji ogólnej prezentowane przez NSA stanowisko, zgodnie z którym zarówno glikol, jak i gliceryna mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, jeżeli służą do wykorzystania w papierosie elektronicznym.

Jak dokumentować dostawę nieakcyzowych wyrobów z alkoholem w składzie

Szef Krajowej Administracji Skarbowej uchylił kontrowersyjną interpretację, zgodnie z którą dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów nieakcyzowych zawierających w swoim składzie całkowicie skażony etanol powinna odbywać się na podstawie dokumentu e-SAD.

Odpowiedzialność pracownika za wystawienie pustych faktur

Pracownik wykorzystujący dane swojego pracodawcy w celu wystawienia pustej faktury może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zapłatę wykazanego w jej treści podatku należnego.

Leasing auta osobowego a odliczenie VAT

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj sprawnie działające przedsiębiorstwo, które nie korzystałoby z dobrodziejstwa motoryzacji. Zakup auta to jednak spory wydatek, dlatego też przedsiębiorcy często decydują się na nieco bardziej liberalną w swojej konstrukcji formę finansowania samochodu – leasing. W artykule omówimy wątpliwości związane z kwestią odliczenia VAT naliczonego z tytułu wzięcia samochodu w leasing.

Jak rozliczyć nabycie olejów napędowych z UE

Stawka podatku akcyzowego dla nabywanych w Unii Europejskiej olejów napędowych zależy m.in. od statusu nabywcy, przeznaczenia oleju oraz procedury, w jakiej odbywa się jego przemieszczenie.

Jak rozliczyć VAT od WDT samochodu

W przypadku sprzedaży używanego auta (które nie stanowi nowego środka transportu) na rzecz unijnego podmiotu, sposób rozliczenia VAT uzależniony jest od statusu nabywcy. Nie zawsze też mamy do czynienia z WDT.

Międzynarodowe transakcje łańcuchowe: jak rozliczyć VAT

W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie jak prawidłowo rozliczyć VAT.

Działalność fundacji może być opodatkowana VAT

To czy fundacja działa jako podatnik podatku od towarów i usług, zależy w znacznej mierze od charakteru czynności, które wykonuje, a zwłaszcza od tego czy dana czynność dokonywana jest odpłatnie.