Reklama
Rozwiń

Karolina Mnich

Błędny nabywca na fakturze i co dalej

Faktura powinna odzwierciedlać faktyczny przebieg zdarzeń gospodarczych. Jej treść powinna więc wskazywać nabywcę jako podmiot, który realnie nabył świadczoną przez podatnika usługę lub zakupił towar.

Jaka stawka VAT dla wymiany wodomierzy

Stawka VAT na wymianę wodomierzy przez podmioty, których głównym przedmiotem działalności jest zaopatrywanie w wodę, zależy od podmiotu, na rzecz którego usługa ta jest realizowana i rodzaju obiektu, w którym znajduje się wodomierz.

Przedsiębiorca odzyska VAT zawyżony na paragonach

Praktyka skarbówki polegająca na odmowie prawa do korekty VAT należnego w razie zastosowania zawyżonej stawki podatku, jeżeli transakcja udokumentowana została paragonem fiskalnym, a nie fakturą, jest niezgodna z prawem UE.

Półprodukty do płynu do e-papierosów mogą być opodatkowane akcyzą

Ministerstwo Finansów potwierdziło w interpretacji ogólnej prezentowane przez NSA stanowisko, zgodnie z którym zarówno glikol, jak i gliceryna mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, jeżeli służą do wykorzystania w papierosie elektronicznym.

Jak dokumentować dostawę nieakcyzowych wyrobów z alkoholem w składzie

Szef Krajowej Administracji Skarbowej uchylił kontrowersyjną interpretację, zgodnie z którą dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów nieakcyzowych zawierających w swoim składzie całkowicie skażony etanol powinna odbywać się na podstawie dokumentu e-SAD.

Odpowiedzialność pracownika za wystawienie pustych faktur

Pracownik wykorzystujący dane swojego pracodawcy w celu wystawienia pustej faktury może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zapłatę wykazanego w jej treści podatku należnego.

Leasing auta osobowego a odliczenie VAT

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj sprawnie działające przedsiębiorstwo, które nie korzystałoby z dobrodziejstwa motoryzacji. Zakup auta to jednak spory wydatek, dlatego też przedsiębiorcy często decydują się na nieco bardziej liberalną w swojej konstrukcji formę finansowania samochodu – leasing. W artykule omówimy wątpliwości związane z kwestią odliczenia VAT naliczonego z tytułu wzięcia samochodu w leasing.

Jak rozliczyć nabycie olejów napędowych z UE

Stawka podatku akcyzowego dla nabywanych w Unii Europejskiej olejów napędowych zależy m.in. od statusu nabywcy, przeznaczenia oleju oraz procedury, w jakiej odbywa się jego przemieszczenie.

Jak rozliczyć VAT od WDT samochodu

W przypadku sprzedaży używanego auta (które nie stanowi nowego środka transportu) na rzecz unijnego podmiotu, sposób rozliczenia VAT uzależniony jest od statusu nabywcy. Nie zawsze też mamy do czynienia z WDT.

Międzynarodowe transakcje łańcuchowe: jak rozliczyć VAT

W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie jak prawidłowo rozliczyć VAT.