Michał Nowakowski

Michał Nowakowski

partner odpowiedzialny za AI & CyberSec w ZP Zackiewicz & Partners, CEO w GovernedAI

Jak mądrze i efektywnie podejść do danych

Same dane, w szczególności te surowe, ale także obrobione, ale niewykorzystane, nie przedstawiają wartości biznesowej jako takiej. Dopiero ich analiza i odpowiednie zarządzanie nimi może przynieść konkretne korzyści.

Komu nerkę, komu przeszczep - czy moralność da się opisać w AI?

O ile pewne założenia można „skodyfikować” i przenieść na grunt algorytmu postępowania AI, o tyle indywidualne scenariusze, które wymagają oceny moralnej, są tak liczne i wielowątkowe, że ich uchwycenie i ocena mogą nastręczać wiele problemów.

Bez danych źle, z danymi też niedobrze

Świat podlega dzisiaj tak dynamicznym zmianom, że wartość danych oraz informacji spada bardzo szybko, a wygrywają ci, którzy potrafią skorzystać z nich niemalże w czasie rzeczywistym.

AI Act: rola dostawcy i rola podmiotu stosującego AI

Rozporządzenie ws. sztucznej inteligencji nakłada obowiązki na podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw systemów AI. Przed rozpoczęciem stosowania AI Act konieczne jest zweryfikowanie ról w odniesieniu do systemów AI związanych z firmą.

Generatywna AI w firmie – obowiązki pracodawców

Wprowadzanie polityk i procedur związanych z korzystaniem ze sztucznej inteligencji lub z implementacją takich systemów w organizacji należy zacząć od budowania odpowiednich kompetencji pracowników w tym zakresie.

Kiedy scoring społeczny będzie zakazany przez AI Act

AI Act, który wchodzi w życie już 2 sierpnia, będzie miał pewne przełożenie na niektóre modele biznesowe i podejście do człowieka w kontekście wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji.

Generatywna AI w firmie – ryzyka i wyzwania

Warto wdrożyć w firmie odpowiednie polityki, które kompleksowo uregulują prawa i obowiązki związane z korzystaniem z GenAI oraz określą zakres odpowiedzialności osób wykorzystujących ją w sposób niezgodny z regulaminem.

Projekt AI. Dlaczego dokumentacja musi być perfekcyjna

Przygotowanie dobrej dokumentacji pod projekt AI zwróci się w szybszym procesie projektowania i wdrażania, skutkuje obniżeniem prawdopodobieństwa materializacji ryzyka oraz może dawać ochronę w przypadku sporu z dostawcą.

Responsible AI – jak ustalić metryki wykonalności

Aby zbudować matrycę wskaźników etycznej AI, należy najpierw ustanowić zasady, które będą stosowane w procesie projektowania, rozwijania, wdrażania i stosowania sztucznej inteligencji. Powinny one wynikać z ducha organizacji i wartości, które są w niej przyjęte.

Przed zastosowaniem skontaktuj się... czyli o incydentach AI

Jednym z zadań w kontekście budowania AI Governance będzie „zarządzanie” procesem obsługi incydentów i takie jego skonstruowanie, aby odpowiadał on naszym potrzebom – prawnym, regulacyjnym czy operacyjnym.