Katarzyna Dulewicz

Katarzyna Dulewicz

Jak ściągnąć pracowników do biura?

Wiele firm wprowadziło pracę zdalną po nowelizacji kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. Obecnie niektóre z nich chcą powrócić do pracy stacjonarnej lub ograniczyć liczbę dni pracy z domu. Jak przeprowadzić ten proces?

10 dni wolnego i co dalej. Powodzianie bez pracy czekają na nowe propozycje

Pracodawca musi usprawiedliwić nieobecność pracownika w razie „faktycznej niemożności świadczenia pracy w związku z powodzią”. Za pierwsze 10 dni tej absencji musi wypłacić odpowiednią część minimalnej płacy. Jak długo pracownicy mogą korzystać z tego rozwiązania? I co dalej?

Czy ochrona przedemerytalna przysługuje przy umowie terminowej?

Czy pracownik podlega ochronie przedemerytalnej, gdy strony zawarły umowę na czas określony, który upływa przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego?

Bezrobotny nie może podjąć pracy przed przyznaniem bonu na zasiedlenie

Jeśli osoba bezrobotna, która złożyła wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie, rozpocznie pracę przed podpisaniem umowy, w której starosta przyzna jej bon, bonu nie dostanie.

Za wypadek w drodze na firmową imprezę może przysługiwać odszkodowanie z ZUS

Pracownik poszkodowany w czasie podróży na służbowy wyjazd integracyjny może dostać odszkodowanie. Takie zdarzenie może zostać bowiem uznane za zrównane z wypadkiem przy pracy.

Czy widełki wiekowe w rekrutacji to dyskryminacja?

Pracodawca w ofercie pracy może wskazać preferowany wiek kandydata do pracy. Takie działanie nie stanowi dyskryminacji, gdy poszukiwany jest np. opiekun dla osoby niepełnosprawnej. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dopłaty dla firmy bez względu na miejsce zamieszkania pracownika izolowanego w pandemii

Pracodawcy należy się rekompensata wynagrodzenia wypłaconego izolowanemu w pandemii pracownikowi niezależnie od tego, jaki kraj nałożył na niego obowiązek izolacji.

Nie każdy rodzic odmówi pracy po godzinach

Pracownik wychowujący dziecko do lat 8 nie może zablokować wykonywania pracy ponadwymiarowej, jeśli jest zatrudniony na część etatu.

TSUE: Odpoczynek dobowy przysługuje dodatkowo obok tygodniowego

Odpoczynek dobowy nie stanowi części odpoczynku tygodniowego, lecz się do niego dodaje. Nawet jeśli odpoczynek dobowy bezpośrednio poprzedza odpoczynek tygodniowy.

TSUE: Pracownik tymczasowy nie może zarabiać mniej niż zwykły

Układ zbiorowy, który obniża wynagrodzenie pracowników tymczasowych w porównaniu z etatowcami zatrudnionymi bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika, musi ustanawiać korzyści kompensacyjne.