Dariusz Zastawny

Czas. Zmierzyć niemierzalne

Czas. Jest z nami od zawsze. I choć – zagłębiając się w teorie fizyczne – można do jego upływu mieć podejście względne, to jednak najbardziej przekonuje nas jego bezsporność. Także w świecie sportu.

Naznaczony wygrywaniem

„Marzyłem o tytule, byłem dobrze do mistrzostw przygotowany, spodziewałem się zwycięstwa” – takie słowa wypowiedział 5 października 1977 r. Janusz Peciak. Działo się to w amerykańskim San Antonio, tuż po zakończeniu mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym.

Monachijska wiktoria Orłów Górskiego

10 września 1972 r. polska reprezentacja w piłce nożnej zdobyła złoty medal. W finałowym meczu rozgrywanym na stadionie w Monachium Biało-Czerwoni pokonali Węgrów 2:1.

Klaus Schormann: Konie stały się dla pięcioboju za drogie

Szef Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego Klaus Schormann o olimpijskiej przyszłości tego sportu i związkach z Polską.

Jan Ciszewski: mag mikrofonu

„Ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie wita państwa Jan Ciszewski” – w ten sposób rozpoczynał zazwyczaj relacje z meczów piłkarskiej reprezentacji Polski człowiek, na którego nie bez powodu mówiono „Caruso mikrofonu”.

„Przysługa” Spartakusa

W drugiej połowie lat 70. XX w. Polska jest sportową potęgą. Na igrzyskach w Montrealu w 1976 r. zajmujemy szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. Jesteśmy mocarzami w męskich grach zespołowych, mamy świetnych lekkoatletów, polska szkoła boksu w dalszym ciągu święci triumfy. No i mamy tenisistę światowego formatu.

Elżbieta Pierwsza

29 grudnia obchodzić będziemy szóstą rocznicę śmierci Elżbiety Duńskiej-Krzesińskiej, jednej z najwybitniejszych sportsmenek w historii polskiej lekkoatletyki, zdobywczyni m.in. złotego medalu olimpijskiego w skoku w dal na letnich igrzyskach w Melbourne.

Pradzieje krakowskiego (i nie tylko) futbolu

Kraków oficjalnie pojawił się na futbolowej mapie świata w 1906 roku.