Aleksandra Nowakowska-Raszka

Kto może skorzystać z programu „Aktywny Rodzic”, w tym z tzw. babciowego?

O "babciowe" może się starać od października rodzice, którzy podejmą pracę. Prawo do dwóch pozostałych rodzajów świadczeń w ramach programu "Aktywny Rodzic" nie wymaga podjęcia aktywności zawodowej. Czy jednak będzie zachęcał do jej podjęcia?

Praca zdalna spoza Polski bez zezwolenia na pracę

Do zatrudnienia cudzoziemca w polskiej firmie konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na pracę. Ale nie wtedy, gdy chodzi o świadczenie pracy zdalnej spoza kraju.

Ułatwienia w zatrudnianiu nie tylko dla obywateli Ukrainy

Ochrona czasowa pozwala na legalny pobyt w Polsce, a także podjęcie bez zezwolenia pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej. Może jej podlegać tak Ukrainiec, jak i obywatel innego kraju, bezpaństwowiec oraz członkowie ich rodzin.

Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Jeśli pracownik nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie może skorzystać z urlopu szkoleniowego na egzaminy.

Czy pracodawca może obniżyć odszkodowanie za zakaz konkurencji?

Pracodawca nie obniży wypowiedzeniem zmieniającym odszkodowania za zakaz konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy.

Ukończenie studiów w Polsce zwolni z zezwolenia na pracę

Cudzoziemiec, który jest absolwentem polskiej uczelni, może podjąć zatrudnienie w Polsce bez zezwolenia na pracę. Ale tylko wtedy, gdy studiował w trybie stacjonarnym.

Urlop wychowawczy nie zawsze uchroni przed  utratą zatrudnienia

W pewnych sytuacjach pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę osobie korzystającej z urlopu wychowawczego, jeśli odbywa się to z przyczyn niedotyczących pracownika.

Zawieszenie funduszu socjalnego także bez związku z COVID-19

Przepisy nie uzależniają możliwości zawieszenia obowiązku tworzenia lub funkcjonowania zfśs od powiązania spadku obrotów gospodarczych lub wzrostu obciążenia funduszu płac z Covid-19.