Przy ustalaniu obowiązków z zakresu cen transferowych podatnicy często pomijają transakcje z podmiotami niepowiązanymi, m.in. z rajów podatkowych, chociaż nie powinni. Uwaga, progi wartości tych transakcji są dość niskie.
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Identyfikacja i analiza profilu funkcjonalnego podmiotów zaangażowanych w transakcje kontrolowane są kluczowe dla oceny, czy ustalone warunki transakcyjne pomiędzy podmiotami powiązanymi są zgodne z zasadą ceny rynkowej.
Na podstawie wydanych w ubiegłym roku wyroków ws. cen transferowych można wysnuć wiele interesujących wniosków oraz zweryfikować tendencje zarówno sądów, jak i organów podatkowych w zakresie podejścia do kluczowych ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Jednym z kluczowych elementów dokumentacji cen transferowych, i tym samym najbardziej czasochłonnym oraz trudnym do przygotowania, jest analiza cen transferowych. Polskie przepisy wskazują pięć standardowych metod, które mogą zostać zastosowane w celu weryfikacji cen transferowych.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przebieg transakcji i jej skutki: zmiany zachodzące w gospodarce, poziom inflacji, konkurencja na rynku czy stopy procentowe. Należy je wziąć pod uwagę przy ocenie rynkowości transakcji.
Księgowi odgrywają istotną rolę w identyfikacji obowiązków cen transferowych spółek działających w grupach podmiotów powiązanych. To właśnie zaangażowanie księgowych pozwala wielu podmiotom uniknąć potencjalnych sankcji, grożących za niewypełnienie obowiązków cen transferowych.
Podmioty należące do dużych, międzynarodowych grup kapitałowych mają obowiązek raportowania CbC do Krajowej Administracji Skarbowej szczegółowych informacji podatkowych związanych z działalnością grupy. Ma ono na celu dostarczenie organom podatkowym dodatkowych informacji na temat transgranicznych struktur korporacyjnych.
Dzięki analizie podmioty powiązane są w stanie udowadniać, że ich transakcje zostały zawarte na warunkach, jakie stosowałyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane. Dlatego muszą to być dokumenty najwyższej jakości.
Aby rzetelnie i jasno wykazać swoją sytuację majątkową i finansową, podmiot musi przedstawić wszelkie dodatkowe dane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.