Reklama
Rozwiń

Katarzyna Kliszczewska

Problematyczne składki ZUS przy działalności nierejestrowanej

Działalność nieewidencjonowana jawi się jako korzystna forma prowadzenia firmy dla początkujących przedsiębiorców. W niektórych przypadkach osoby takie omija obowiązek płacenia składek.

Skutki podatkowe zatrudniania obywateli Ukrainy

W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy i znacznym napływem obywateli tego państwa do Polski, spora część pracodawców zastanawia się jakie skutki podatkowe wiążą się z ich zatrudnieniem.

Ulepszenie oprogramowania bez ulgi IP Box

Dochód z tytułu zmodyfikowania programu komputerowego nie może być opodatkowany 5-proc. stawką PIT, ponieważ nie powstaje wtedy odrębny utwór, który stanowi nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Tak uznał poznański WSA.

Nowe stawki ryczałtu a niepewność w branży IT

Początek 2022 r. przyniósł wiele zmian w zakresie podatków. Niewątpliwie niektóre z nich należy ocenić pozytywnie. Grupą podatników, która od nowego roku zyskała możliwość stosowania niższych stawek podatku są przedsiębiorcy świadczący szeroko pojęte usługi informatyczne.

Korzystanie ze znaku towarowego z podatkiem u źródła

Kwota uiszczona przez spółkę za prawo do znaku towarowego jest opłatą licencyjną, od której należy pobrać zryczałtowany podatek i wpłacić go do urzędu skarbowego.

Warunki powstania zakładu podatkowego

Dochody uzyskane przez zagraniczny zakład podatkowy należy opodatkować w miejscu, w którym ten zakład powstał. Zatem, jeśli przedsiębiorca zagraniczny uzyskuje w Polsce dochody za pośrednictwem zakładu, dochodzi do powstania źródła przychodów, które powinno być opodatkowane w Polsce.

Wnioskodawca nie może odpowiadać na pytanie, które sam zadał

To organ musi zdecydować czy podatnik prowadzi działalność B+R. Wątpliwości wnioskodawcy co do jednoznacznego określenia charakteru wykonywanych czynności nie powinny być podstawą do pozostawienia wniosku o interpretację bez rozpoznania.

Ministerstwo Finansów objaśnia zasady stosowania ulgi abolicyjnej

Opublikowane na stronie resortu pismo w niewielkim zakresie odnosi się do nowych regulacji, które obowiązują od początku br., a jego znaczną część zajmują informacje dobrze już znane podatnikom.