Reklama
Rozwiń

Kamila Gancarz

Kamila Gancarz

doradca podatkowy, kierownik zespołu ds. podatków pośrednich Subteno Tax Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Od przyszłego roku dwa limity zwolnienia z VAT

Od stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w kraju swojej siedziby działalności gospodarczej, ale również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Przekazanie odpadów do utylizacji bez VAT

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy oddają różnego rodzaju odpady do utylizacji. W wielu przypadkach zobowiązują ich do tego odrębne przepisy. Czynność ta jest neutralna na gruncie podatku od towarów i usług.

Transgraniczne rabaty pośrednie bez wpływu na VAT

Rabaty pośrednie polegają najczęściej na udzielaniu bonusów pieniężnych uzależnionych od wysokości obrotów. W takiej sytuacji premia pieniężna nie jest udzielana przez bezpośredniego dostawcę, lecz przez podmiot trzeci. Przy stosowaniu tego mechanizmu pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące rozliczania VAT.

Premia pieniężna z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów

Kwoty premii wpływają na podstawę opodatkowania dokonanych przez podatników dostaw towarów w wybranych okresach rozliczeniowych. W wielu przypadkach generuje to konieczności skorygowania jednorazowo dużej liczby faktur. Istotnym z punktu widzenia podatników narzędziem, które upraszcza dokonywanie takiego rozliczenia jest tzw. zbiorcza faktura VAT korygująca.

Korzystanie z KSeF przy transakcjach zagranicznych

Stosowanie Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) stanie się obligatoryjne dla większości podatników VAT od 1 lipca 2024 r. Przy rozliczaniu części transakcji zagranicznych zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i zagraniczni nie będą zwolnieni z obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych.

Dostęp do faktury ustrukturyzowanej – wystarczy kod QR

Od 1 lipca 2024 r. po zeskanowaniu kodu QR z faktury podatnik będzie miał możliwość uproszczonej weryfikacji zgodności tego dokumentu z jego oryginalnymi danymi zawartymi w Krajowym Systemie e-Faktur.

Korekta VAT w związku ze zmianą zasad użytkowania samochodu

Zmiana przeznaczenia osobowego auta przez podatnika VAT pociąga za sobą konieczność dokonania korekty tego podatku odliczonego przy nabyciu pojazdu. System korekty podatku VAT znajduje zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy podatnik nabył pojazd samochodowy z ograniczonym, jak i z pełnym prawem do odliczenia.

Opłaty dodatkowe za parkowanie podlegają VAT

Kara umowna w postaci opłaty dodatkowej za nieregulaminowe korzystanie z parkingu stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług i jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Ładowanie samochodów elektrycznych jest dostawą towarów

Miejscem opodatkowania dostawy prądu przez stację ładowania jest każdorazowo miejsce, gdzie energia ta znajdzie się w momencie dostawy. Bez znaczenia pozostaje status nabywcy.

Brak mechanizmu podzielonej płatności w systemie nettingowym

Dokonując kompensaty wierzytelności w systemie nettingowym podatnik VAT nie jest zobowiązany do stosowania MPP w zakresie, w jakim kwoty należności są wzajemnie potrącane.