Jacek Wojtach

Należyta staranność, czyli jak nie płacić podatku u źródła

Nikt nie wie co dokładnie oznacza należyta staranność w podatku u źródła. Ministerstwo Finansów w swoich wytycznych przekracza kolejne granice racjonalności, fiskus dostosowuje się do nowych koncepcji, a płatnicy łapią się za głowę.

Polskich rodzinnych firm nie można skazywać na kosztowne spory

Wykładnia przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych nie powinna prowadzić do generowania kosztów i ryzyka biznesowego.

Co zrobić, żeby nie płacić podatku u źródła od wypłat powyżej 2 mln zł

Aby zastosować zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku u źródła, możliwe jest pozyskanie przez płatnika opinii o stosowaniu preferencji albo złożenie oświadczenia. Wybór nie jest jednak prosty. Każde z tych rozwiązań ma pewne wady.

Planujesz reorganizację transgraniczną? Najpierw uprzedź fiskusa

Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.

Finansowanie w walucie obcej – główne problemy

Podejmując decyzje dotyczące pozyskania lub udzielenia finansowania w walucie obcej, oprócz ryzyka kursowego, warto zastanowić się nad skutkami podatkowymi.

Finansowanie z zagranicy – o czym należy pamiętać

Spółki, które chcą uzyskać pożyczkę od firmy mającej siedzibę w innym kraju niż Polska, muszą pamiętać o wielu obowiązkach. Ich bagatelizowanie może nieść ze sobą istotne konsekwencje.

Polski Ład skomplikował połączenia spółek

Połączenia spółek to złożone procesy, wymagające pogłębionej analizy w zakresie podatków dochodowych dla spółki przejmującej i wspólnika spółki przejmowanej. Polski Ład zmodyfikował regulacje w tym zakresie i utrudnił ich stosowanie.

Jak uprościć reorganizację, aby uniknąć niespodzianek i utrudnień

Podatnicy planujący połączenia czy podziały powinni jeszcze przed przystąpieniem do realizacji głównego planu podjąć działania pozwalające na przeprowadzenie zakładanego procesu w prostszy i szybszy sposób.

Reorganizacje bez podatku – o czym trzeba pamiętać

Do połączenia, podziału czy wymiany udziałów należy się z wyprzedzeniem przygotować, w tym przeanalizować możliwe skutki wynikające z prawa bilansowego, podatkowego, administracyjnego i pracy oraz zweryfikować zapisy umów cywilnoprawnych.

Wysokość wynagrodzenia płatnika nieproporcjonalna do ilości obowiązków

Regulacje dotyczące wynagrodzenia przyznawanego przez Skarb Państwa dla płatników funkcjonują już od 1998 r. w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej. Szczegółowe zasady jego ustalania reguluje obecnie rozporządzenie Ministra Finansów z 10 grudnia 2015 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz Skarbu Państwa. Stosownie do § 1 ust. 1 tego rozporządzenia, wynagrodzenie przysługujące płatnikom wynosi 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa. Mimo, że rozporządzenie jest z 2015 r., to wysokość wynagrodzenia jest dokładnie taka sama jak w roku... 1998.