Czego KSeF nie zmieni
Odpowiedź na pytanie, co zmieni wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur i jakich problemów wprowadzenie tego rozwiązania może nastręczyć podatnikom pojawia się często. Trudno natomiast znaleźć informacje, mówiące o tym co się nie zmienia lub nie zmieni w wyniku wejścia w życie obligatoryjnego KSeF.
Powrót do mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie krajowym
Od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. do krajowego porządku prawnego zostaje wprowadzony mechanizm odwrotnego obciążenia w przypadku dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Umowa może zostać uznana za fakturę
W dniu 29 września 2022 r., został wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyrok w sprawie Raiffeisen Leasing, C-235/21, z którego wynika generalna konkluzja, iż samą umowę można potencjalnie uznać za fakturę i daje ona prawo do odliczenia VAT. Tym samym okazało się, że według TSUE postać samego dokumentu nie ma aż takiego znaczenia.
Powrót do przeszłości w zakresie WNT
18 marca br. w prasie zawrzało. W tym dniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał pozytywny wyrok w polskiej sprawie C-895/19 orzekając, że polskie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które w określonej sytuacji zabraniają ujmowania podatku należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w tym samym okresie rozliczeniowym, są niezgodnie z dyrektywą VAT.