Kamil Magier

Kamil Magier

Autor jest radcą prawnym, partnerem w Magier Sterniczuk Zwolińska Kancelarii Radców Prawnych sp.p. Od kilkunastu lat zajmuje się zamówieniami publicznymi.

Jakie kary umowne w zamówieniach publicznych?

Kary umowne są bardzo przydatnym rozwiązaniem. Oczywiście pod jednym warunkiem: muszą być zastrzegane w sposób racjonalny. Przy czym racjonalizm zastrzegającego polega zarówno na właściwym wyborze karanych czynności lub zaniechań dłużnika, jak i na ustalaniu kar we właściwej wysokości.

10 pułapek na wykonawcę w przetargu publicznym

Przedsiębiorca, który popełni błąd w procedurze zamówień publicznych, może stracić szansę na pozyskanie kontraktu lub ujawnić ważne informacje. Przedstawiamy dziesięć pułapek, których musi unikać wykonawca, jeśli chce wygrać przetarg publiczny.

Brak informacji o przeszłości może drogo kosztować wykonawcę

Nie wolno pomijać faktu wykluczenia z innych postępowań, jeśli tożsame przesłanki wykluczenia występują w dokumentach zamówienia w kolejnych postępowaniach.

Zamówienia publiczne: skutki złożenia ofert przez blisko powiązanych rodzinnie wykonawców

Powiązania rodzinne między wykonawcami, chociaż nie są zabronione, w określonych przypadkach mogą być zakwalifikowane jako porozumienie ograniczające konkurencję.

Nowe prawo zamówień publicznych: postępowanie po złożeniu ofert

O czym musi pamiętać wykonawca, który otrzyma wezwanie do wyjaśnienia ceny lub kosztu w ofercie? Czy zamawiający zatrzymuje wadium ze względu na brak uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę lub brak wyrażenia zgody na poprawienie innych omyłek? – na m.in. te pytania odpowiada radca prawny Kamil Magier.