Reklama
Rozwiń

Katarzyna Gajda

Służbowe auto używane do prywatnych celów to konieczność rozliczenia PIT u pracownika

Pracodawcy rzadko obciążają pracowników kosztami w związku z wykorzystywaniem przez nich firmowych samochodów do załatwiania swoich spraw. Oznacza to, że podwładni uzyskują z tego tytułu nieodpłatne świadczenie.

Służbowe auto do prywatnych celów: na urlopie każdy tankuje za swoje

Gdy paliwo zostało kupione ?w czasie wakacji pracownika, spółka nie musi refundować mu tego kosztu. Chyba że decyduje się na doliczanie tych kwot do przychodu zatrudnionego i opłacanie ?od nich składek na ZUS.

Służbowe auto do prywatnych celów: Może lepiej ustalić ryczałt

Najczęściej przyjmuje się, ?że prywatne użytkowanie pojazdu należącego do firmy wynosi około 300 km miesięcznie.

Służbowe auto do prywatnych celów: czy kilometrówka może być podstawą rozliczenia PIT

Zgoda spółki na jeżdżenie przez pracowników jej firmowymi autami w prywatnych celach, skutkuje dla nich powstaniem przychodu z tytułu umowy ?o pracę. Istnieją różne sposoby na ustalenie jego wysokości.

Służbowe auto do prywatnych celów: Zmiany są planowane od dawna

Od kilku lat regularnie powraca temat wpisania ?do ustawy o PIT szczegółowych zasad ustalania wartości nieodpłatnego świadczenia ?w związku z prywatnym wykorzystywaniem pojazdów służbowych przez załogę.

Koszty a samochód dla członka rady nadzorczej

Zapewnienie auta każdej osobie z organu nadzoru powoduje, że te wydatki nie będą mogły zostać odliczone od dochodu firmy. Rozwiązaniem może być postawienie do dyspozycji pojazdu służbowego bez przypisywania go poszczególnym osobom.

CIT: Koszty a dojazdy i noclegi członka rady nadzorczej

Jeżeli członek rady nadzorczej odbywa podróż w związku z jego działaniem na rzecz firmy i z tego wynika konieczność nabycia biletu lotniczego czy pobytu w hotelu, to fiskus i sądy uznają, że wydatek ten jest ponoszony na rzecz tej osoby.

Kiedy karę umowną można zaliczyć do kosztów podatkowych

Strony kontraktu mogą postanowić, że w przypadku złamania któregokolwiek jego postanowienia drugiej stronie przysługuje świadczenie pieniężne. W niektórych przypadkach suma ta pomniejszy przychód.

Ustanowienie przedstawiciela handlowego to ryzyko powstania zakładu podatkowego

Gdy zagraniczny podmiot planuje rozszerzenie swojej działalności o terytorium Polski, praktycznym rozwiązaniem jest zatrudnienie osoby, która będzie go tutaj reprezentować. Pociąga to jednak za sobą konsekwencje podatkowe w postaci ryzyka powstania zakładu podatkowego.