Reklama
Rozwiń

Dorota Białas

Specjalne strefy ekonomiczne: chronologiczne wykorzystywanie pomocy publicznej

W niniejszym artykule przedstawiamy genezę wątpliwości w tym zakresie i omówimy stanowiska właściwych organów. Są to zagadnienia, na które przedsiębiorcy strefowi pozyskujący kolejne zezwolenia powinni zwrócić szczególną uwagę.

SSE: Zakup używanych maszyn i urządzeń pozbawia prawa do pomocy publicznej

Koszty nabycia środków trwałych mogą być zaliczone przez dużego przedsiębiorcę strefowego do wydatków stanowiących podstawę do kalkulacji limitu zwolnienia podatkowego tylko wtedy, gdy aktywa te spełniają wymóg nowości.

Podział spółki przez wydzielenie a zezwolenie strefowe

Zezwolenie powinno być przypisane podmiotowi, który będzie kontynuować działalność na terenie SSE zgodnie z warunkami wskazanymi w tym dokumencie. Będzie mu także przysługiwać w całości zwolnienie podatkowe.

Preferencje z prowadzenia działalności na terenach specjalnych stref ekonomicznych

Prowadzenie działalności na terenach specjalnych stref ekonomicznych to nie tylko preferencje w podatku dochodowym.

SSE: Rozliczenia międzyzakładowe spółek strefowych

Prowadzenie kilku zakładów na terenie SSE może zminimalizować ryzyko niewykorzystania pomocy publicznej i zoptymalizować obowiązki wobec fiskusa. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa poza strefą wpływa natomiast na wysokość zwolnienia podatkowego.

Co to są Specjalne strefy ekonomiczne (SSE)

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) ?to wyodrębnione, niezamieszkane części terytorium naszego ?kraju, w ramach których może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych w ustawie ?z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.