Michał Tutaj

Michał Tutaj

associate w praktyce Prawa Pracy kancelarii CMS

Czy brak badań lekarskich uprawnia pracownika do odszkodowania?

Brak wysłania pracownika na badania lekarskie nie stanowi automatycznego uszczerbku na jego zdrowiu. A tylko taki uszczerbek mógłby go uprawniać do odszkodowania.

Postępowanie sanacyjne niekorzystnie wpływa na sprawy pracownicze

Czasami skuteczna restrukturyzacja przedsiębiorstwa wymaga zdecydowanych kroków i niekiedy dotyka niestety pracowników. Powoduje np., że możliwe staje się wręczenie wypowiedzenia różnym kategoriom pracowników dotychczas chronionym.

Spółka europejska bez udziału pracowników

Wstąpienie spółki europejskiej w prawo jedynego udziałowca innej spółki nie wymaga partycypacji przedstawicieli pracowników.

Równość i przejrzystość wynagrodzeń – jak budować strategię płac w spółce?

Najpóźniej w czerwcu 2026 roku Polska musi implementować unijną dyrektywę 2023/970 ws. przejrzystości wynagrodzeń. Jednak już teraz firmy powinny zacząć przygotowywać się do wdrożenia nowych zasad. Jak one wpłyną na zarządzanie zatrudnionymi w przedsiębiorstwach?

Z procedurą dotyczącą zwolnień grupowych nie wolno czekać

W świetle przepisów unijnych obowiązek konsultacji ze związkowcami może przypaść już na etapie planowania potencjalnych zwolnień grupowych.

Kwarantanna to nie choroba

Przepisy unijne nie traktują kwarantanny jako nieobecności, która – jeśli wystąpi w trakcie urlopu wypoczynkowego – zobowiązuje pracodawcę do udzielenia dni wolnych w innym terminie.

Godziny ponadwymiarowe niepełnoetatowca to nadgodziny

Jeżeli pracownik zatrudniony na niepełny etat pracuje dłużej, niż wynika z jego wymiaru etatu, każdą godzinę ponadwymiarową należy traktować jak nadgodzinę. Prawo krajowe, które zawiera odmienne regulacje, narusza przepisy unijne.

Zaświadczenie A1 można unieważnić, ale nie zawiesić

Przepisy unijne nie przewidują procedury czasowego zawieszenia zaświadczeń A1. Jeżeli któreś państwo członkowskie zawiesi zaświadczenia A1, to nadal pozostają one w mocy.

TSUE: Indywidualne zwolnienie kierownika z pominięciem zdania rady

Pracodawca nie musi konsultować z radą pracowników zwolnień indywidualnych, jeśli nie wiążą się one z szerszą redukcją etatów w zakładzie pracy.

Zwolnienie od świadczenia pracy nie odbierze urlopu

Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy nie traci automatycznie prawa do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.