Reklama
Rozwiń

Maciej Guzek

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania a wymogi konstytucyjne

Regulacja podobna do klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania istniała już w polskim porządku prawnym, ale zakwestionował ją Trybunał Konstytucyjny.

Unikanie opodatkowania: cel niepodatkowy powinien być istotny

Zgodnie z projektem zmian w ordynacji unikanie opodatkowania to czynność dokonana „przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej". Przy czym ma ona zostać uznana za dokonaną w celu osiągnięcia korzyści podatkowych, gdy „pozostałe cele czynności, wskazane przez podatnika, należy uznać za mało istotne".

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania a ekonomiczne uzasadnienie

Fiskus nie zakwestionuje czynności, gdy w grę będzie wchodził cel biznesowy.

Optymalizacja podatkowa a klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Nie ma wątpliwości, że celem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania nie jest wyeliminowanie optymalizacji podatkowej w ogóle.

Unikanie opodatkowania: klauzula ogólna czy przepisy szczególne

Klauzula jako norma ogólna będzie miała zastosowanie do wszelkich działań mogących być uznanymi za unikanie opodatkowania (poza sytuacjami wprost wyłączonymi w ustawie) oraz do wszystkich podatków z wyjątkiem VAT.

Uchylanie to nie to samo co unikanie

Unikanie polega na wykorzystaniu rozwiązań legalnych, natomiast uchylanie się od podatku jest niezgodne z prawem.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania jeszcze nie teraz

Opinie zabezpieczające miałyby zapewniać pewną ochronę podatnikom w kontaktach z aparatem skarbowym w procedurze stosowania regulacji klauzuli.

Wątpliwości na korzyść podatnika od 1 stycznia 2016

1 stycznia zacznie obowiązywać zasada mówiąca, że jeśli dana regulacja jest niejasna, to podatnik jako strona słabsza nie może ponosić z tego tytułu negatywnych konsekwencji.

Kiedy rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika znajdzie praktyczne zastosowanie

Przepisy ustaw podatkowych często są na tyle skomplikowane, że podatnicy nie są w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań. Sytuację komplikują dodatkowo rozbieżne interpretacje fiskusa i sądów administracyjnych.